Uchwyt TIG Lift jest przeznaczony do spawania metodą TIG Lift (elektrodą nietopliwą). Technika ta umożliwia pracę z prawie wszystkimi metalami i ich stopami w dowolnej pozycji. Uchwyt TIG lift może być chłodzony gazem lub cieczą w zależności od stopnia natężenia prądu spawania. Jak go wybrać, aby spawanie przebiegło sprawnie i szybko?
TIG Lift, czyli zajarzenie łuku w wyniku potarcia elektrody
Mamy wiele metod zajarzenia łuku spawalniczego — Scratch, Lift i HF. Metoda zajarzenia łuku w TIG Lift polega na potarciu elektrody. Ową elektrodę należy szybko zetknąć ze spawanym materiałem, a następnie podnieść do góry, aby zaciągnąć łuk. Dzięki niewielkiej wartości prądu rozruchowego elektroda nie przywiera do materiału, a jej czubek się nie uszkadza. Zajarzenie TIG Lift doskonale sprawdza się podczas spawania stali nierdzewnej. W przypadku aluminium nie jest ono dobrym wyborem ze względu na reakcje zachodzące między tym surowcem a wolframem.
Na jakie elementy zwrócić uwagę, wybierając uchwyt TIG Lift?
Kiedy wybieramy uchwyt TIG Lift, musimy zwrócić uwagę na zakres prowadzonych prac, prąd spawania i na dostępne przyłącza. W migomatach zwykle stosuje się wtyk euro, jednak uchwyt TIG LIFT może występować z różnymi przyłączami.
Wybór uchwytu TIG Lift w zależności od natężenia prądu spawania
Uchwyt TIG Lift może być chłodzony gazem lub cieczą. Pierwszy charakteryzuje mniejsza obciążalność prądowa — do 200 A. Stosuje się go przy precyzyjnych pracach wymagających łączenia niewielkich elementów. Z kolei uchwyty chłodzone cieczą są przeznaczone do bardziej zaawansowanych prac w zakładach produkcyjnych i spawalniczych. Ich obciążalność prądowa wynosi nawet 400 A.
Przyłącza — ważny element uchwytów TIG Lift
Ważnym elementem uchwytu spawalniczego TIG Lift, są przyłącza. Zwykle uchwyty zakończone są 3 końcówkami — wtykiem spawalniczym, wtyczką sterującą, wężykiem gazowym. Natomiast w przypadku uchwytów TIG Lift chłodzonych cieczą — wężykami systemu chłodzącego.
Jeśli chodzi o uchwyty TIG Lift z zaworkiem, to posiadają one, zamiast przewodów sterowniczych, wtyk spawalniczy i przewód gazowy.
Warto zwrócić uwagę na wtyczkę sterującą. Standardowe wtyki to ŁP 35 lub ŁP 50. Muszą one być jednak zgodne z gniazdem prądowym dostępnym w spawarce. Uchwyty TIG Lift mają wtyczki sterujące z 3 lub nawet 4 bolcami. Owe bolce mają różne kształty, przez co nie zawsze ten sam uchwyt można zastosować do różnych urządzeń. Kształt wtyczki określają dwa czynniki — typ mikroprzełącznika oraz gniazdo sterujące. W bardziej zaawansowanych urządzeniach gniazda sterujące są mocno rozbudowane.
Palnik i osłona pakietu
W uchwycie TIG Lift palniki są dostępne w wielu wariantach — od standardowych poprzez giętkie, z zaworkami i po obrotowe. Kiedy pracujemy w trudno dostępnych miejscach, sprawdzą się palniki giętkie i obrotowe.
Jeśli chodzi o uchwyty TIG z zaworkiem, to umożliwiają one dopasowanie spawania metodą TIG do urządzeń takich migomaty czy spawarka MMA.
Osłona pakietu zapewnia uchwytowi TIG Lift ochronę. Uchwyty najczęściej mają osłonę gumową, jednak najlepiej sprawdza się tekstylno-gumowa lub skórzano-gumowa. Osłony skórzane zapewniają wysoki komfort pracy.
Do korzyści spawania metodą TIG Lift zaliczymy: wysoką jakość złącza spawanego, jego estetykę i brak niezgodności spawalniczych. Stosując technikę spawania TIG Lift możemy łączyć wszystkie materiały i ich stopy, jak również spawać z topnikiem lub bez topnika. Zaletą tej metody jest także brak rozprysków i możliwość kontroli przebiegu procesu spawania. Dzięki dopasowanemu do urządzenia uchwytowi TIG Lift, samo spawanie jest szybkie i sprawne.
Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/