Czy w 2022 r. można skorzystać z ulgi budowlanej?

Przepisy prawa nakładają na każdą osobę, która otrzymuje w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu w różny sposób (np. wg skali, ryczałtem), konieczność złożenia do Urzędu Skarbowego co roku deklaracji podatkowej. To, jaki to będzie konkretnie formularz, uzależnione jest od wskazanego już rodzaju opodatkowania przez nas wybranego. Najczęściej wykorzystywanym jest PIT-37, który dotyczy pracowników, emerytów i rencistów rozliczających dochody tylko z jednego tytułu. Nie mniej jednak te same przepisy dają możliwość uzyskania maksymalnego zwrotu za nadpłacony podatek lub zmniejszenie jego wysokości. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu różnorodnych ulg i odliczeń. To, jakie obowiązują w danym roku, uzależnione jest od prowadzonej polityki. Zazwyczaj jedne znikają, ale pojawiają się kolejne. Tak również jest w przypadku ulgi budowlanej. Kogo zatem dotyczy? Czy wciąż można skorzystać z tego odliczenia?

Ulga budowlana — czy nadal można z niej skorzystać?

Ulga budowlana, podobnie jak inne możliwości odliczeń, skierowana jest do bardzo konkretnej grupy. W jej przypadku można się spotkać również z nazwą dużej i małej ulgi mieszkaniowej. Obowiązywała ona od 1992 r. do końca 2001 r. Obecnie więc nie jest ona wyróżniana, ale jednocześnie są jeszcze osoby, które mogą z niej skorzystać. Jej istotą, jak sama nazwa wskazuje, była możliwość otrzymania zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, wykorzystywanych w ściśle określonych przypadkach. Śmiało, można zatem stwierdzić, że celem wprowadzenia takiego odliczenia było obniżenie kosztów budowy domu.

Wśród wskazanych osób, które jeszcze mogą z niej skorzystać, są te, które uzyskały do niej możliwość na zasadzie praw nabytych. W praktyce oznacza więc to, że skierowana jest ona do wszystkich osób, które miały do niej prawo w momencie jej funkcjonowania, ale zmieniły się przepisy i przestała obowiązywać. Wówczas jeżeli do tej pory, nie skorzystano z niej, wciąż istnieje taka możliwość. Nie mniej jednak konieczne jest już spełnienie następujących warunków:

  • Nie rozliczenie do tej pory całości ulgi budowlanej;
  • Posiadanie odpowiednich dokumentów, dzięki którym potwierdzisz, że faktycznie owe wydatki we wskazanym okresie poniosłeś;
  • Poniesienie we wskazanym okresie faktycznych kosztów, ale na własne potrzeby mieszkaniowe. Zaliczane jest do tego również kupno działki pod budowę domu;
  • We wskazanym okresie otrzymywanie dochodów, które były mniejsze niż konieczne do poniesienia wydatki.

Jeżeli więc spełniasz wskazane powyżej punkty, możesz wnioskować do fiskusa o zastosowanie tej ulgi. Masz do tego prawo, do momentu całościowego odliczenia. Należy jeszcze raz podkreślić, że chodzi o wydatki poniesione do 2003 roku. Po tym czasie nie ma już możliwości zastosowania ulgi budowlanej!

Ulga budowlana a inne odliczenia

Ulga budowlana nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form odliczeń. Warto jednak na bieżąco sprawdzać obecnie obowiązujące i tak też je wykorzystywać. Wśród rodzajów ulg dzisiaj można wyróżnić ich aż 9, a w tym najpopularniejsze: ulgę na dziecko (nazywaną również ulgą prorodzinną) oraz dla młodych. Ponadto przepisy prawa wskazują na możliwość odliczeń darowizn (jak np. na kształcenie zawodowe czy kult religijny), a także składek: na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.