Nie tylko implanty – różne oblicza operacji piersi

Powiększanie piersi implantami jest obecnie jedną z najpopularniejszych operacji piersi. Jednak mały biust to niejedyny defekt tej części kobiecego ciała. Piersi mogą wymagać ujędrnienia, podniesienia, a nawet pomniejszenia, gdy stanowią obciążenie dla kręgosłupa. Przedstawiamy różne oblicza chirurgii plastycznej piersi.

Dla kogo operacja piersi?

Piersi są dość istotnym atrybutem kobiecości, dlatego to właśnie one, gdy są niedoskonałe, stają się przyczyną kompleksów wielu kobiet. Operacje piersi cieszą się rosnącą popularnością nawet wśród młodych kobiet. Zdecydowanie najczęstszym powodem, z jakim zgłaszają się one do chirurga plastycznego, jest niezadowolenie z rozmiaru biustu. Większość kobiet pragnie go powiększyć. Jednak wskazań do operacji plastycznej biustu jest dużo więcej. Panie obdarzone obfitymi kształtami, obciążającym kręgosłup, mogą zdecydować się na pomniejszanie biustu. Dzięki chirurgii plastycznej swój kształt i jędrność mogą też odzyskać obwisłe piersi po ciąży i karmieniu.

Powiększanie piersi

Operacja piersi, polegająca na wszczepianiu implantów to zabieg, który pozwala zwiększyć objętość biustu i poprawić jego kształt. Implanty to specjalnie uformowane wkładki wypełnione solą fizjologiczną lub żelem silikonowym – substancje te są w pełni bezpieczne i nieszkodliwe dla organizmu. Jest to bezpieczna metoda powiększania biustu. Implanty doskonale imitują naturalną tkankę piersi. Trzeba pamiętać, że to lekarz, po poznaniu oczekiwań pacjentki, decyduje o tym, jakie implanty będą najlepsze dla danej budowy ciała. Operację plastyczną piersi wykonuje się na trzy sposoby. Implanty można wszczepić pod gruczoł piersiowy lub pod mięsień, lub łącząc obie te metody. Chirurg bardzo precyzyjnie wymierza przestrzeń, w której ma zostać umieszczony implant, a następnie zaszywa ranę warstwowo. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni, a efekty widoczne są po 3 miesiącach, jednak ostateczny wygląd piersi kształtuje się przez około rok.

Zmniejszanie piersi

Redukcję piersi wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Komfort fizyczny w wielu przypadkach jest głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na tę operację piersi – zauważają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki. Zbyt duży biust obciąża kręgosłup i przyczynia się do bólów pleców, a nawet do wad postawy. Zabieg zmniejszania piersi polega na wycięciu nadmiaru gruczołu piersiowego oraz tkanki tłuszczowej i skóry. Chirurg wykonuje cięcie w dolnej części biustu, dzięki czemu blizny są mało widoczne. Piersi są odpowiednio modelowane, a lekarz z dużą precyzją formuje pożądany kształt. Jeśli biust wymaga dużej redukcji rozmiaru, wykonuje się dodatkowo korektę lokalizacji brodawki oraz lifting biustu, czyli podniesienie piersi. Podobnie, jak w przypadku powiększania piersi, zabieg wymaga dwutygodniowej rekonwalescencji, a efekty pojawiają się stopniowo wraz z gojeniem się miejsca zabiegowego – po około 3-12 miesiącach.

Lifting biustu

Lifting biustu to chirurgiczny zabieg podniesienia piersi, profesjonalnie nazywany mastopeksją. Wskazaniem do tej operacji piersi jest utrata jędrności biustu w wyniku wielu czynników, jak procesy starzenia, odchudzanie czy karmienie piersią. Podczas zabiegu podnoszenia piersi nacina się skórę wokół otoczki brodawkowej, pod nią oraz wzdłuż naturalnej linii biustu. Nadmiar skóry jest usuwany, a lekarz modeluje gruczoły, by nadać im krągły kształt, unieść i napiąć skórę. Korekcie poddaje się również umiejscowienie brodawki, a nawet jej wielkość i kształt, jeśli jest taka potrzeba. Już samo napięcie skóry i uniesienie piersi daje wizualny efekt jędrnego, młodzieńczego biustu, jednak jego rozmiar nieco się zmniejsza. Dlatego zabieg ten można połączyć z powiększaniem piersi implantami, co wykonuje się podczas tej samej procedury. Gdy utrata jędrności dotyczy zbyt dużych piersi, zabieg można połączyć z redukcją gruczołu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chirurgii plastycznej piersi, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.