Mobile Developer – opis zawodu

Developer aplikacji mobilnych (mobile developer) zajmuje się tworzeniem programów przeznaczonych do użytkowania na urządzeniach mobilnych – smartphonach, telefonach, tabletach czy odtwarzaczach multimedialnych. W zależności od poziomu skomplikowania i celu zastosowania aplikacji, nad jedną z nich pracować może zarówno samodzielnie lub w gronie zespołu, w którym istnieje ścisły podział prac. Mobile developerem może być projektant takiej aplikacji, zarówno od strony graficznej, jak i użytkowej, a także szereg programistów i testerów. Mobile developer musi mieć sporą wiedzę na temat konkretnego systemu operacyjnego, na który przeznaczona jest aplikacja (iOS, Android czy rzadziej Windows Mobile), środowiska programistycznego, z którym się wiąże i rozumieć specyfikę aplikacji mobilnych. Oprócz tego mobile developer zajmuje się aktualizowaniem tych aplikacji, ich administrowaniem oraz udzielaniem pomocy technicznej.

Mobile developer – wymagania zawodowe

Do tworzenia niekomercyjnych i prostych aplikacji mobilnych, wystarcza niekiedy już sama pasja informatyczna, ukończone kilka kursów oraz szkoła średnia – technik informatyk. Wiele firm stawia jednak na lepiej wykwalifikowanych pracowników. Stąd wskazywana jest potrzeba posiadania wyższego wykształcenia informatycznego, najlepiej na specjalnościach technologii mobilnych lub programistki. Mile widziane jest doświadczenie i jakiekolwiek portfolio związane z tworzeniem oprogramowania na urządzenia mobilne. A także w posługiwaniu się konkretnymi środowiskami programistycznymi – np. ObjectiveC. To praca dla osób o ścisłym, analitycznym sposobie myślenia, spostrzegawczych, cierpliwych, dokładnych, współdziałających w zespole i potrafiących pracować pod presją czasu.

Mobile developer – warunki pracy

Fachowcy na stanowisku Mobile developer pracują w pracowni programistycznej, w zespole kolegów, z których wszyscy pracują w pozycji siedzącej, wpatrując się w ekran komputera. Duże skupienie i presja wyników powodują skupianie wzorku i napięcie mięśni. W niektórych przedsiębiorstwach istnieje możliwość pracy zdalnej, z własnego domu. Niekiedy także mobilny programista kontaktuje się z klientem w celu ustalenia szczegółów zamówienia i wymiany spostrzeżeń. Praca miewa zarówno regularny, jak i nieregularny wymiar czasu.

Mobile developer – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracę znaleźć można przede wszystkim w firmach produkujących komercyjnie aplikacje na urządzenia mobilne. Istnieją też wakaty w przedsiębiorstwach handlowych, finansowych czy produkcyjnych, które potrzebują aplikacji mobilnych na potrzeby swoich usług. Mobile developer to też wdzięczny zawód dla samodzielnych przedsiębiorców i freelancerów – częstą praktyka jest zatrudnianie pracowników na kontrakt lub umowę o dzieło. W Polsce przeciętnie w tym zawodzie zarabia się 3000 – 5000 zł brutto.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/programista/