Nie ma tygodnia, by policjanci z Rudy Śląskiej nie zatrzymywali osób mających powiązania z narkobiznesem. Tym razem w ich ręce wpadł 20-letni rudzianin. W trakcie przeszukania kryminalni ujawnili u niego marihuanę.

W poniedziałek późnym wieczorem kryminalni z rudzkiej komendy zatrzymali 20-latka, który posiadał przy sobie narkotyki. Policjanci zajmujący się sprawami związanymi z narkobiznesem obserwowali go od pewnego czasu. Przy młodym rudzianinie znaleziono marihuanę, która trafiła do policyjnego depozytu. W najbliższym czasie o losach podejrzanego zdecyduje prokurator i sąd.

Mając na uwadze nasilające się zjawisko związane z produkcją i handlem narkotykami, policjanci już dawno wypowiedzieli wojnę producentom oraz dilerom śmiercionośnych środków. Prawie codziennie nasi policjanci zatrzymują dilerów narkotykowych lub osoby posiadające narkotyki. Ustalaniu sprawców tego rodzaju przestępstw sprzyja brak akceptacji społeczeństwa dla zjawiska narkomanii. Wiele informacji pochodzi od mieszkańców. Często zwykła anonimowa wiadomość skutkuje „wyłuskaniem” dilera, a w konsekwencji uchronieniem czyjegoś dziecka od uzależnienia.

Kwestię odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków porusza art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kara przewidziana za posiadanie np. marihuany to 3 lata pozbawienia wolności. Jednocześnie ustawa przewiduje zaostrzenie kary – w sytuacji, gdy podejrzany był w posiadaniu znacznej ilości – do 10 lat więzienia.