Orkiestry dęte zagrają w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie. Już w niedzielę (12.09) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, który w Rudzie Śląskiej zorganizowany zostanie po raz dwudziesty. Wystąpią w nim rudzkie orkiestry dęte: „Pokój”, „Halemba” oraz „Bielszowice”. Wydarzenie uświetnią także: koncert zespołu „Trio Appassionata”, pokaz mażoretek oraz występ artystów „Atelier Sztuki” oraz Amatorskiego Teatru „Pierro”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
- Rudzkie orkiestry dęte mogą pochwalić się nie tylko długą historią, ale również wieloma sukcesami. Grały dla publiczności wielu polskich miast, jak również za granicą. Zespoły są laureatami różnych konkursów, a ich repertuar został uwieczniony na płytach. Obecnie orkiestry działają na zasadzie stowarzyszeń, jednak tak jak przez dziesiątki lat nadal łączą pokolenia i ludzi o tej samej, muzycznej pasji – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Tegoroczne święto orkiestr rozpocznie się o godz. 14:00. Na początku uczestnicy festiwalu będą mogli podziwiać występ artystów z „Atelier Sztuki” oraz Amatorskiego Teatru „Pierro”, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka, pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Z kolei o godz. 15:00 nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, a wszystkie orkiestry wykonają wspólnie hejnał.
Jako pierwsza z orkiestr wystąpi (o godz. 15:10) Orkiestra Dęta „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioła. Zespół ten powstał 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jego pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
Kolejny orkiestrowy występ odbędzie się o godz. 16:10. Dla publiczności zagra Orkiestra Dęta „Pokój” pod batutą Jacka Kampy. Orkiestra ta powstała w 1922 roku, ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój”, połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”, a grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował Augustyn Kozioł, którego imieniem został nazwany niedzielny festiwal. Po koncercie orkiestry „Pokój” będzie można podziwiać występ formacji mażoretek „Efekt”.
Trzecią z orkiestr, która zaprezentuje się podczas festiwalu (godz. 17:10), będzie Orkiestra Dęta „Bielszowice” pod dyrekcją Zygmunta Kliksa. Warto przypomnieć, że w 2019 roku orkiestra ta obchodziła wyjątkowy jubileusz, czyli stulecie swojego istnienia. Wspomniana orkiestra na początku swojej działalności liczyła 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny, zaś w 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni „Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni „Zabrze”, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Natomiast od przeszło 20 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.
O godz. 18:10 uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać hejnału w wykonaniu orkiestr po raz drugi, a później (o godz. 18:20) wystąpi „Trio Appassionata”. Zespół tworzą Mirosław Krause (który poprowadzi także tegoroczny festiwal), Grzegorz Krause oraz Marek Krause. „Trio Appassionata” to zespół kameralny z Rudy Śląskiej, który swoją działalność rozpoczął w marcu 2008 roku. Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Zawiera opracowania muzyki klasycznej, fragmenty oper, operetek, musicali, największe dzieła muzyki filmowej, standardy jazzowe, artystyczne opracowania utworów rozrywkowych. Dodatkowo współpracuje on z wieloma znakomitymi artystami: wokalistami, instrumentalistami i tancerzami.
Tegoroczny XX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych został sfinansowany ze środków Fundacji PZU. Sponsorami imprezy są: Madej Wróbel Sp. z o.o. oraz Metropolis – Grunt to biznes.
UM Ruda Śląska: Orkiestry dęte po raz 20.
-
krystian
Utworzone przez: