„Koncek techniki i sie tracisz” – to motyw przewodni rudzkiej odsłony tegorocznej INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Wydarzenie odbędzie się 11 września na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Impreza towarzysząca zostanie z kolei zorganizowana na zabytkowym dworcu w Chebziu, który uzyskał status obiektu zaprzyjaźnionego INDUSTRIADY. Jak zwykle w obu obiektach nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i animacji oraz ciekawostek dla pasjonatów techniki i miłośników historii i kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kolonia Robotnicza Ficinus /ul. Pawła Kubiny 24/

Od godz. 12:00 do 18:00 /co godzinę/ odbędą się pokazy naukowe pod hasłem „Czy to magia czy technika?”. Ciekły azot, prąd, lodowe eksperymenty z pewnością zainteresują nie tylko dzieci. Na pokazy naukowe zaproszą również uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika. Podczas ich trwania młodzież zaprezentuje działanie instalacji fotowoltaicznej, mini instalacji kolektorowej, instalacji pompy ciepła, samochodu na wodór oraz małych instalacji wiatrowych.

Z kolei Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej zorganizuje dla dzieci w wieku szkolnym warsztaty artystyczne. Od 12:00 do 17:30 odbędą się 3 bloki warsztatowe: „Byrna, sztrom i klara mom”, „Malućkie krzinki na bele co” oraz „Nasze tasze”. Uczestnicy będą montować lampki stołowe, tworzyć przestrzenne mini kompozycje na drewnianych skrzynkach oraz zdobić bawełnianie torby motywami inspirowanymi przemysłem, techniką i architekturą Rudy Śląskiej. Dzieci będą mogły również uszyć i ozdobić jasiek. Każdy z uczestników narysuje mazakami wzór na poszewce, a następnie, przy pomocy prowadzących zajęcia ze stowarzyszenia In-nI w Rudzie Śląskiej, wypełni wsadem i zszyje swoją poduszkę. Na każdy z tych warsztatów konieczna jest rezerwacja miejsca (telefon: 32 342 36 06). Maksymalnie można wziąć udział w dwóch warsztatach, w tym w jednym z szycia jaśków. Maksymalna liczba uczestników w jednym warsztacie to 10 osób.

„Łod czego je tyn wihajster?” -tego uczestnicy INDUSTRIADY dowiedzą się podczas pokazu dawnego sprzętu gospodarstwa domowego. Zbiory będą prezentowane w godz. 12:00 - 17:30. Dodatkowo będzie można poznać „downe techniki łoblykania”, które przedstawione zostaną w godz. 14:30 -15:00.

Podczas rudzkiej odsłony INDUSTRIADY będzie można również wziąć udział w warsztatach pisania bajek /godz.12:-00 – 14:00, zapisy, tel. 32 342 36 06/. Poprowadzi je Monika Czoik-Nowicka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Miłośników historii z pewnością zainteresuje z kolei wykład Arkadiusza Kuzio-Podruckiego o fundatorach osiedla Ficinus /16:00 - 17:00/. Natomiast historyk Jan Wyżgoł opowie o tym, co wspólnego z Rudą Śląską i Ficinusem ma ojciec polskiej chemii /17:00 - 17:30/. Prelekcje odbędą się w sali animacyjnej Biblioteki Ficinus.

Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia budowania kartonowych domków z Ficinusa /14:30 - 15:30/

i zabawy na flipcharcie /15:00 - 15:45/. Zainteresowani czytelnicy będą mogli też wziąć udział
w warsztatach korzystania z katalogu internetowego Integro /13:30 - 14:30/.

INDUSTRIADA na Ficinusie będzie okazją do spotkania z Oficerem Rowerowym Miasta. Będzie można zapoznać się też z zasadami poruszania się rowerem elektrycznym. Z kolei Straż Miejska będzie prowadzić akcję znakowania rowerów /14:00-18:00/.

Sobotni wieczór na Ficinusie rozpocznie WORK it OUT, czyli happening taneczny świętujący Dzień Kultury Przemysłowej przypadający na 12 września br. Jak co roku specjalnie na to wydarzenie opracowano muzykę i choreografię. Będzie można przyłączyć się do tancerzy ze Studia Tańca i Ruchu Progress, którzy nauczą publiczność odpowiednich kroków. Początek zabawy zaplanowano na godz. 18:00, z kolei o godz. 19:00 rozpocznie się koncert Chorzowskiego Brass Bandu. W jego trakcie będzie można usłyszeć standardy jazzowe i muzykę filmową.

Tegoroczne świętowanie na Ficinusie zakończy pokaz laserów przestrzennych, połączony z animacją oraz wyjątkowym występem Kamila Skickiego. To jedyny muzyk w Polsce, który gra na harfie laserowej będąc przy tym wirtuozem skrzypiec, kompozytorem i producentem. Niesamowite widowisko muzyczne z wykorzystaniem najnowszej techniki. To was zaskoczy!

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus będzie również okazja do poznania historii osiedla i okolic. O godz. 12:30 rozpocznie się pierwsza „rajza po Wiyrku” z przewodnikiem, a o 15:00 kolejna. Pierwszy spacer historyczny śladem dawnych zakładów przemysłowych dzielnicy rozpocznie się w budynku Biblioteki Ficinus /ul. P. Kubiny 24/ i zakończy się przy kościele ewangelickim, a drugi rozpocznie się o godz. 15:00 przy kościele, a zakończy o 17:00 w Bibliotece Ficinus. Zapisy na zwiedzanie przyjmowane są pod nr tel. 32 342 36 06.

Stacja Biblioteka (ul. Dworcowa 33)

Również w tym roku do świętowania przyłączy się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym INDUSTRIADY. Od godz. 12:00 będzie można oglądać wystawę modeli z zapałek autorstwa Janusza Urbańskiego, kolekcję odznak nadawanych górniczym ratownikom oraz wystawę rudzkich filatelistów. Dla dzieci organizatorzy przewidzieli zabawy w Bibliogrodzie (12:00 – 15:00) oraz warsztaty podstaw programowania dla juniorów „Cześć nazywam się Dash” (13:00 – 15:00 - zapisy, tel. 32 2 420 586). Z kolei dorosłych Stacja Biblioteka zaprasza na podróż bez granic i paszportów, w najdalsze zakątki Ziemi i w jej głąb lub w kosmos pod hasłem „Świat w oculusie” (15:00 – 17:00 - zapisy tel. 32 2 420 586). O 15:00 rozpocznie się spektakl teatralny dla dzieci pod hasłem „Kolorowe Czarownice” na podstawie scenariusza Moniki Czoik-Nowickiej.

Na godz. 16:00 zaplanowano koncert muzyki rockowej w wykonaniu zespołu „418”. Świętowanie INDUSTRIADY na Stacji Biblioteka zakończy seans filmowy z gatunku s-f.

Zaplanowane wydarzenia muszą spełniać wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego związane z organizacją imprez kulturalnych. Uczestnicy INDUSTRIADY zobowiązani będą między innymi do podania danych kontaktowych. Ponadto w pomieszczeniach będą zobligowani do zakrywania ust i nosa, a w plenerze do zachowania odległości bądź noszenia maseczek.

Organizatorzy zastrzegają również prawo do odwołania poszczególnych punktów lub całej imprezy.

INDUSTRIADA to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo–Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Tegoroczna impreza będzie już jej 12. edycją. Odbędzie się pod hasłem „Technika. To was zaskoczy”, na kanwie którego poszczególne obiekty opracowały program imprezy i jej motywy przewodnie.

Zobacz program Industriady na Stacji Biblioteka

Podczas INDUSTRIADY można podróżować pomiędzy obiektami bezpłatnie.

Zobacz jak skorzystać z bezpłatnego transportu