Opłacając rachunki za prąd zdajemy sobie sprawę z tego, że ceny za energię są z roku na rok coraz wyższe. Jest to spowodowane wyższymi cenami za węgiel oraz opłatami za emisję dwutlenku węgla. Z tego powodu coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Idealnym tego przykładem jest fotowoltaika. Dzięki niej jesteśmy w stanie mocno zredukować opłaty za prąd. Warto jednak pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna daje nam także inne korzyści.

Coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych

 Coraz większa popularność instalacji fotowoltaicznych

Na coraz większą popularność instalacji fotowoltaicznych ma wpływ nie tylko wzrost cen energii elektrycznej, ale także większa świadomość ekologiczna oraz dostępność dofinansowań na ten cel. Dzięki licznym ulgom i dofinansowaniom zwrot inwestycji w fotowoltaikę jest o wiele szybszy. Fotowoltaika Zachodniopomorskie jest także opłacalną inwestycją dla firm oraz rolników.

Na to rozwiązanie decydują się także właściciele domków letniskowych. Często zdarza się tak, że nie mają one możliwości podłączenia do sieci energetycznej. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się system off-grid, który pozwoli magazynować energię elektryczną we własnym zakresie. Opłacalność inwestycji jest tak duża, że coraz więcej osób, które wcześniej miały obawy co do tego rozwiązania, decyduje się na fotowoltaikę.

Jaka instalacja dla gospodarstwa domowego?

Warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej już podczas budowy naszego domu. W ten sposób będziemy mogli dostosować projekt pod nasze panele fotowoltaiczne. Plan ich montażu powinien uwzględniać między innymi ilość, rodzaj oraz rozmieszczenie. Musimy także zwrócić uwagę na rodzaj inwertera. Czasami konieczne będzie zastosowanie specjalnych stelaży, które poprawią kąt nachylenia paneli, dzięki czemu instalacja będzie działać jeszcze efektywniej.

Musimy więc podjąć decyzję czy chcemy montować panele na dachu, czy na gruncie. Postawienie ich na dachu pozwoli nam zaoszczędzić więcej pieniędzy i przestrzeni. To rozwiązanie wymaga jednak od nas dobrej konstrukcji dachowej. Panele na gruncie przynoszą wyższe koszty montażu oraz ograniczenia przestrzeni działki, jednak nie zawsze możliwe jest zamontowanie ich na dachu.

Powinniśmy także podjąć decyzję, jaki system chcemy wybrać. Mowa tutaj o systemie on-grid i off-grid. Obecnie coraz częściej ludzie decydują się na instalację on-grid. W takiej sytuacji nadmiary gromadzonej energii są przekazywane do magazynu w sieci energetycznej. Dzięki temu mamy możliwość odebrania tych nadmiarów w przyszłości, podczas jesiennych lub zimowych miesięcy.

System off-grid jest najczęściej wykorzystywany w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do sieci energetycznej. W takiej sytuacji musimy magazynować energię we własnym zakresie dzięki akumulatorom. Na to rozwiązanie decydują się także osoby, które chcą całkowicie uniezależnić się od operatorów energetycznych.

Jak przebiega proces zakładania instalacji fotowoltaicznej?

Na początku prowadzony jest audyt, na podstawie którego tworzy się projekt instalacji oraz wycenia się ją. Następnie przygotowywana jest oferta oraz umowa. Ważne jest to, aby umowa była oparta na jasnych i transparentnych warunkach. Później przygotowuje się odpowiednie finansowanie. Tutaj warto zdecydować się na dofinansowanie, ponieważ okres zwrotu inwestycji będzie szybszy. Na samym końcu czeka nas montaż paneli oraz podłączenie instalacji fotowoltaicznej.