Warto wiedzieć o tym, że transport ciężkich maszyn wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności logistycznych oraz konkretnych uprawnień. Konieczne jest także posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi transport wielkogabarytowych urządzeń. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z takich usług ze względu na przenosiny linii produkcyjnej czy nawet całego zakładu do innego miasta. Możliwa jest także relokacja wewnętrzna, kiedy to potrzebujemy przenieść daną maszynę do innego pomieszczenia.

Na czym polega relokacja maszyn?

Relokacja maszyn bardzo często kojarzy się z przenoszeniem. Zazwyczaj maszyny transportuje się pomiędzy poszczególnymi oddziałami firmy. Niekiedy przenosi się również zakłady produkcyjne. Warto jednak pamiętać, że relokacja maszyn jest usługą o charakterze kompleksowym. Polega ona na demontażu, załadunku, transporcie, rozładunku, montażu oraz instalacji maszyny. Cały ten proces wymaga dobrej organizacji oraz rozplanowania wszystkich etapów działania. W ten sposób otrzymujemy gwarancję sprawnego oraz bezpiecznego transportu.

Jak już wyżej wspominaliśmy, relokacja może mieć charakter zewnętrzny, jak i wewnętrzny. W przypadku tej drugiej sytuacji, warto pamiętać o bezpieczeństwu pracowników oraz innych urządzeń w zakładzie. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do tymczasowego zamknięcia zakładu produkcyjnego, co z pewnością przyniesie straty finansowe. Czasami transport maszyn przebiega w ciężkich warunkach. Mamy w takim przypadku do czynienia z drogimi maszynami o delikatnych mechanizmach. Warto więc zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.

Proces relokacji maszyn

Najważniejsze na samym początku jest demontaż urządzeń. W ten sposób możemy bezpiecznie załadować sprzęt na konkretne platformy. Następnie odbywa się transport. Tutaj bardzo duże znaczenia ma odległość oraz wielkość maszyn, które będą przewożone. Firmy często używają w takich sytuacjach specjalne naczepy, które są przystosowane do transportowania dużych ładunków.

Trzeba pamiętać o tym, że do relokacji maszyn zawsze używany jest specjalistyczny sprzęt. To, co trzeba będzie użyć zależy od kształtu oraz masy naszego ładunku. Praktycznie zawsze używane są podnośniki, czyli urządzenia dźwigowe. Służą one do pionowego przenoszenia przedmiotów. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj podnośnik hydrauliczny. W transporcie wewnętrznym wykorzystuje się wózki transportowe. Posiadają one często mechaniczny napęd podnoszenia. Ciekawym rozwiązaniem są przenośniki rolkowe, które służą do transportowania stałych ładunków o zwartej budowie.

Dlaczego warto korzystać z takich usług?

 Dlaczego warto korzystać z takich usług

Dzięki temu, że zlecimy to zadanie profesjonalnej firmie, oszczędzamy czas oraz pieniądze. Nie musimy się martwić całym przedsięwzięciem, ponieważ odpowiada za to ktoś inny. Ponadto otrzymujemy gwarancję bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne w przypadku przenoszenia drogich maszyn. Najważniejsze dla zakładu produkcyjnego jest jak najszybsze wznowienie produkcji. Dlatego konieczne jest sprawne i szybkie przetransportowanie maszyn we wskazane miejsce. Firmy zajmujące się relokacją maszyn są przygotowane nawet na najbardziej nietypowe zlecenia.