Wiele osób decyduje się podczas upalnych miesięcy na inwestycję w automatyczny system nawadniający ogród. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka instalacja daje nam wiele korzyści. Nie musimy codziennie chodzić z konewką i ręcznie podlewać rośliny. Dodatkowo zużywamy mniej wody. Jednak warto pamiętać, że takie systemy trzeba odpowiednio przygotowywać do zimy. Konieczna będzie konserwacja narzędzi oraz poszczególnych elementów systemu nawadniania.

Usuwanie wody

 Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu przed mrozem

Koniecznym zabiegiem na samym początku będzie usunięcie wody ze wszystkich elementów systemu nawadniania. Mowa tutaj o rurach, zraszaczach, pistoletach i wężach ogrodowych. Do tej czynności powinniśmy użyć zaworów odwadniających. Montujemy je w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. Dzięki temu bez problemu pozbędziemy się niepotrzebnej wody. Jeśli tego nie zrobimy, woda po prostu zamarznie w okresie ujemnych temperatur. Zamarzająca woda rozszerza swoją objętość, przez co może uszkodzić poszczególne części naszego systemu. Zamiast zaworów możemy także skorzystać z sprężonego powietrza.

Zimowanie elementów systemu

Warto pamiętać o tym, że sterowniki oraz elektrozawory są najwrażliwszymi elementami automatycznego systemu nawadniania ogrodów. Osoby, które korzystają ze sterowników nawadniania montowanych do kranu powinny je odłączyć od przyłączy kranowych. Zawory elektromagnetyczne montowane w skrzyniach w ziemi powinny zostać zdemontowane.

W końcu ostatnią czynnością będzie odpowiednie zabezpieczenie reduktorów ciśnienia oraz filtrów. Konieczne będzie zdemontowanie tych elementów. Wszystkie wymienione części odkładamy do miejsc bezpiecznych i suchych. Kiedy możemy je zamontować z powrotem? Dopiero podczas pierwszych dni wiosny. Montując ponownie komplet wszystkich elementów, możemy bezpiecznie korzystać z naszego systemu nawadniającego ogród.

Pamiętajmy także o tym, że wiele systemów podlewających ogród różni się od siebie. Możliwe więc, że konieczne będzie zdemontowanie oraz zabezpieczenie innych elementów. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów w tej branży lub przestudiować instrukcję obsługi. Odpowiednie zabezpieczenie systemu jest bardzo ważne, jeśli chcemy, aby służył on nam przez wiele lat. Obecnie większość z nas prowadzi aktywny tryb życia i po prostu nie mamy czasu na codzienne zajmowanie się ogrodem. Dlatego systemu nawadniające ogród są tak bardzo ważne. Ewentualne naprawy czy kupno nowych elementów mogą okazać się kosztownymi inwestycjami, dlatego warto dbać o instalację nawadniającą.

Podsumowując

Systemy nawadniające ogród, jak każda instalacja wymaga odpowiedniej konserwacji. Ważne jest tutaj przygotowanie instalacji do zimy usuwając niepotrzebną wodę oraz chowając poszczególne elementy do miejsc suchych i bezpiecznych. W ten sposób będziemy mogli dłużej cieszyć się naszym systemem nawadniającym. Przy bardziej skomplikowanych instalacjach może okazać się potrzeba skorzystania z pomocy profesjonalisty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko zostało odpowiednio przygotowane na wiosnę.