Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

W swojej książce "Oblicza umysłu" Ken Robinson napisał, że "Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji". Musi być w tym wiele racji, bo czy bez kreatywności możliwy byłby choć jeden wynalazek, z całego szeregu tych które popchnęły naszą cywilizację do przodu? Patrząc w nieco mniejszej skali cecha ta bardzo ułatwia życie. Osoby kreatywne zazwyczaj lepiej radzą sobie w życiu i z mniejszą trudnością przychodzi im wymyślanie rozwiązań problemów. Niestety większość ludzi błędnie uważa, że jest to coś wrodzonego i przez to nie uczą się kreatywności. A przecież taka nauka może być niezwykle przyjemna. Wystarczy trochę wolnego czasu i wyjątkowo interesujące hobby jakim jest DIY. 

Czym właściwie jest kreatywność?

To pytanie może z początku wydawać się niemądre. Przecież każdy wie, czym jest kreatywność. Gdybyśmy jednak próbowali wytłumaczyć to pojęcie na przykład małemu dziecku, mogłoby się okazać, że mało kto umie to zrobić. Najprostszą definicją tej cechy jest ta mówiąca, że kreatywność to zdolność do tworzenia czegoś nowego. To "coś" nie musi wcale być rzeczą materialną, mogą to być również nowe idee, rozwiązania czy wyobrażenia. Za każdym więc razem, gdy bujamy w obłokach tak na prawdę nie marnujemy czasu. Wręcz przeciwnie, rozwijamy jedną z najważniejszych umiejętności w życiu. Oczywiście rozmyślanie samo w sobie nie wystarczy, by można było mówić o poważnej nauce kreatywności. Warto więc pomyśleć o sposobie na twórcze spędzanie czasu, które pozytywnie wpłynie na nasz umysł. Takim sposobem może być DIY.

Chcesz rozwinąć swoją kreatywność? Postaw na DIY!

DIY - hobby rozwijające kreatywność

DIY to trend, który przybył do nas z zachodu wraz z modą na indywidualność i produkty ręcznie robione. Ponieważ jest to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące wiele technik artystycznych i rzemieślniczych, każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Z pewnością warto się zainteresować tym tematem, może on bowiem okazać się nie tylko relaksującym hobby, ale i korzystną aktywnością umysłową. Jeżeli potrzebujecie oryginalnych i kreatywnych przedmiotó do stworzenia swojego DIY, sprawdźcie, co ma do zaoferowania hurtownia Czakos.

Co to jest DIY?

DIY to skrót od angielskich słów: "Do It Yourself", co tłumaczy się jako: "zrób to sam". Jest to idea, która w swoich założeniach ma być przeciwstawianiem się konsumpcjonizmowi i kupowaniu rzeczy tworzonych przemysłowo. Zamiast tego DIY propaguje ręczne robienie przedmiotów użytku codziennego, ze szczególnym uwzględnieniem różnego rodzaju dekoracji i elementów wyposażenia wnętrz, ale również i kosmetyków, ubrań czy wykonywania niektórych prac, które zazwyczaj zleca się profesjonalistom - jak na przykład zaprojektowanie ogrodu. Terminem DIY obecnie określa się przede wszystkim każde twórcze hobby. Może to być szydełkowanie, robienie na drutach, majsterkowanie, makramy i wiele, wiele innych. Nie chodzi bowiem o to, co konkretnie robimy, ale by była to działalność uwalniająca naszą kreatywność i pozwalająca na indywidualne wyrażenie swojego gustu.

Dlaczego DIY wpływa pozytywnie na rozwój kreatywności?

Przeglądanie w sieci pomysłów na DIY działa mocno na naszą wyobraźnię. Choć początki zazwyczaj wiążą się ze ścisłym podążaniem za instrukcjami innych, bardziej doświadczonych autorów, im więcej dowiadujemy się o różnych technikach wytwarzania przedmiotów, tym częściej próbujemy stworzyć swój własny i niepowtarzalny projekt. To właśnie samodzielna twórczość daje największą satysfakcję, a ta z kolei prowadzi do korzystnego dla umysłu uzależnienia od wynajdywania nowych, ciekawych rozwiązań. Dzięki tym pozytywnym emocjom, pasjonaci DIY nie tracą motywacji w rozwijaniu swojej kreatywności, a dostarczanej przez to rozwijające hobby rozrywki, nie można nazwać zmarnowanym czasem.