Profesor Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego laureatem „Tabulki", czyli honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz tytułu „Optimus Auctor Silesianus MMXX". Mimo, że tegoroczna, piąta, edycja Festu Literackiego „Kakauszale" odbyła się w formie wirtualnej, to dostarczyła wielu wrażeń miłośnikom śląskości i śląskiej literatury. Podczas wydarzenia można było poznać także laureatów XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, uczestniczyć w wernisażu poetyckim „Gałuszka&Pilawa" oraz targach śląskiej książki.
- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Przyznam, że nagroda ta jest dla mnie bardzo przyjemnym zaskoczeniem - powiedział profesor Tadeusz Sławek podczas wręczenia „Tabulki". - W dzisiejszych czasach wszystko, co ma coś wspólnego z bibliotekami, jest rzeczą cenną i niezwykle wartościową, ponieważ biblioteki w trakcie ewolucji swojego istnienia przeszły taką bardzo charakterystyczną przemianę. Nie są już tylko miejscem książek, choć przede wszystkim, ale stały się takimi centrami duchowymi i ten duch bibliotek jest obecny w różnych wymiarach, nie tylko książkowych. Biblioteki podejmują dzisiaj wiele różnych przedsięwzięć, są miejscem organizowania wystaw sztuki plastycznej, miejscem spotkań czy słuchania muzyki. Biblioteka stała się takim miejscem ducha - dodał.
Tadeusz Sławek to związany ze Śląskiem poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, samorządowiec, a także były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej. Stopień naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie Śląskim w 1978 roku, natomiast stopień naukowy doktora habilitowanego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1986 roku. W 1992 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Z kolei w 1971 roku podjął pracę naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Śląskim, w którym przeszedł całą drogę - od lektora języka angielskiego, wykładowcy akademickiego i wybitnego uczonego, poprzez funkcję Kierownika Zakładu, Prodziekana Wydziału Filologicznego i Przewodniczącego senackich Komisji: ds. Współpracy Krajowej i Zagranicznej oraz ds. Organizacji i Rozwoju Uniwersytetu, aż do urzędu Rektora Uniwersytetu, który sprawował w latach 1996−2002. Tadeusz Sławek to także członek Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz redaktor naczelny serii „Komparatystyka Literacka i Kulturowa". Publicysta „Tygodnika Powszechnego". Przewodniczący Rady Programowej projektu „Katowice Europejską Stolicą Kultury 2016".
Dotychczas nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej zostały przyznane już pięć razy. W ubiegłym roku laureatem został Szczepan Twardoch. W poprzednich latach byli to: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek i Kazimierz Kutz.
Uczestnicy wirtualnego Festu Literackiego „Kakauszale" mieli okazję poznać również laureatów XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. - Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, gdyż ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu – uważa Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
Jury konkursowe otrzymało 19 zestawów wierszy, a spośród nadesłanych prac przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Pierwszą nagrodę wręczono Bogdanowi Nowickiemu z Zabrza (godło „IMBIR"), drugą Tytusowi Kamilowi Rolskiemu z Rogoźnik (godło „BEBOK"), a trzecią Mirosławowi Kowalskiemu z Mysłowic (godło „PTOK"). Przyznano też dwa równorzędne wyróżnienia, które powędrowały do Jerzego Garusa z Rożniątowa (godło „Yukon") i Anny Piliszewskiej z Wieliczki (godło „JASZ").
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia można było także posłuchać występu Wiktorii Mrugacz, która zaprezentowała się w poezji śpiewanej. Kolejnymi wydarzeniami były: wernisaż poetycki „Gałuszka@Pilawa" i targi śląskiej książki, podczas których zaprezentowały się poszczególne instytucje związane ze śląską literaturą. Wśród nich pojawiły się: Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Księgarnia Św. Jacka, Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistyczny oddział Ruda Śląska, Silesia Progress, Śląsk Wydawnictwo Naukowe, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Śląskie ABC – Marek Szołtysek.
Warto dodać, że każdego roku motywem Festu są tzw. kakauszale, czyli łuski kakaowe, z których naparu można było skosztować podczas poprzednich edycji wydarzenia. - Swym „oldschoolowym" charakterem kakauszale zawsze podkreślają ideę spotkania książkowego. W dzisiejszych czasach picie kakauszali nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej. Namawiam wszystkich do zaparzenia łuski kakaowej i wspólnego delektowania się napojem w domowych pieleszach podczas śledzenia wydarzeń festiwalowych w Internecie – powiedział Krystian Gałuszka.