Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

Sezon działkowy powoli się kończy. Pogoda jaką mamy i pora roku już nie sprzyja pracom ogrodowym jak również relaksowi na działce. Niestety zdarza się, że pozostawiony w słabo zabezpieczonych altankach sprzęt ogrodniczy, sprzęt rtv i agd, kuchenki i butle gazowe oraz inne wartościowe przedmioty padają łupem złodziei, którzy rozpoczynają sezon na plądrowanie ogródków. Warto więc pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego, co zostawiamy na działkach.

Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem, występujący od wielu lat w w sezonie zimowym. Pomimo działań Policji zmierzających do zminimalizowania, zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często wartościowe przedmioty takie jak elektronarzędzia ogrodowe, radioodbiorniki i telewizory oraz drobniejszy sprzęt, narzędzia, a nawet meble ogrodowe. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń dewastując wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

ABY TWOJA DZIAŁKA BYŁA BEZPIECZNA NALEŻY:

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane na ten czas do domu.

  • Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.

  • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty.

  • W miarę możliwości regularnie kontrolować stan zabezpieczeń.

  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadam.

  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.