UM Ruda Śląska: Kamrat dla śp. Huberta Ratki
Hubert Ratka, znakomity muzyk i dyrygent, został pośmiertnie uhonorowany Kamratem Rudzkim”. Odznaczenie odebrała dziś w rudzkim magistracie żona Zmarłego, Jadwiga Ratka. Jestem zaszczycona i wzruszona, że mogę wręczyć na Pani ręce to odznaczenie mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent. Dobrze pamiętam Pana Huberta i ciągle trudno uwierzyć, że już dla nas nie zagra dodaje.
Hubert Ratka był muzykiem, dyrygentem, autorem opracowań utworów na chóry mieszane i aranżacji. Został odznaczony m.in. odznaką Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”. Był również Zasłużonym dla Miasta Ruda Śląska.
Przypomnijmy, że Hubert Ratka urodził się 6 października 1929 r. w Rudzie Śląskiej. Od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do muzyki i marzył o grze na organach. Już mając 11 lat został organistą w kaplicy św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej. W szkole podstawowej opanował również grę na skrzypcach. W czasie okupacji uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego w Katowicach, zaś po wojnie został uczniem Szkoły Organistów w Bytomiu i Średniej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Naukę gry na organach kontynuował u prof. Franciszka Jamrozego, na fortepianie zaś u prof. Adama Bryzka. Szkołę skończył w 1951 roku.
W ciągu swojej 65-letniej kariery Hubert Ratka był organistą m.in. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach oraz w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej oraz kościele pw. Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej. Od 1947 roku aktywnie działał w amatorskim ruchu śpiewaczym, najpierw jako chórzysta, a od 1949 również jako dyrygent chóru Lutnia”. W latach 1960 1967 prowadził chór w parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach, z kolei w latach 1967 1972 dyrygował chórem przy Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następne cztery lata zajmował się chórem, który założył w parafii p.w. Kazimierza Królewicza w Katowicach. W latach 50. prowadził zespoły akordeonistów w Domu Kultury przy kopalni Wanda-Lech”, natomiast w latach 60. grał jako pianista w Orkiestrze Salonowej przy hucie Batory” w Chorzowie. Na podstawie umowy z Pagartem w latach 1969 1988 był pianistą w katowickich kawiarniach, a w latach 1988 1993 grał w niemieckich uzdrowiskach Bad Bockled i Bad Wieldungem.
Od roku 1977, z przerwą w latach 1988- 1996, do roku 2009 był dyrygentem chóru Święta Cecylia”. W latach 1979 1984 równolegle z chórem w Kochłowicach prowadził świecki Słowiczek”, a od 2000 roku był dyrygentem chóru Cantate Deo”. W swoim dorobku posiadał własne opracowania utworów na chóry mieszane oraz aranżacje utworów innych kompozytorów. Zmarł w grudniu 2017 roku.
Przypomnijmy, że Kamrat Rudzki” to odznaczenie przyznawane od 2009 roku, ustanowione z okazji 50-lecia powstania Rudy Śląskiej w obecnych granicach administracyjnych. Jest on przyznawany przez prezydenta miasta z własnej inicjatywy lub na wniosek innych osób. Nadaje się go osobom lub innym podmiotom, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji, rozwoju gospodarczego, kulturalnego i naukowego Rudy Śląskiej. Odznaka może być również nadana w uznaniu za działania i inicjatywy podejmowane na rzecz mieszkańców miasta. Pierwszych siedem Kamratów” zostało wręczonych miastom partnerskim Rudy Śląskiej. Następne przedstawicielom świata nauki, klubom sportowym, stowarzyszeniom, a także osobom prywatnym. Do tej pory nadano 117 takich tytułów.
Urząd Miasta Ruda Śląska,
rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2020/08/26/kamrat-dla-sp-huberta-ratki/
Autor: krystian