Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Ruda Śląska

W dobie pandemii przestępcy wymyślają coraz nowsze sposoby, by się wzbogacić. Cały czas mamy sygnały dotyczące sms-ów o konieczności dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki – co jak podkreślają firmy kurierskie jest nieprawdą. Policjanci z Rudy Śląskiej apelują o ostrożność tym bardziej, że wczoraj mieszkanka naszego miasta została oszukana i straciła 6 tys. złotych.

O wielu metodach, jakie wykorzystują oszuści w swej przestępczej działalności była już mowa. W czasie panującej pandemii metod wykorzystywanych przez przestępców przybyło. Jakiś czas temu pojawiły się oszustwa dotyczące konieczności dopłaty do dezynfekcji zamówionej paczki – co jak podkreślają firmy kurierskie jest nieprawdą. Tego typu sms-a otrzymała rudzianka, która za pomocą komputera połączyła się ze stroną wskazaną w otrzymanym linku. Po zalogowaniu się do banku straciła kontrolę nad swoim kontem. Po chwili okazało się, że z rachunku bankowego za pomocą kodów blik ktoś przelał 6 tys. złotych. Jak wynikało z treści wiadomości, koszt rzekomej dezynfekcji paczki, a tym samym dopłata do zamówionej przesyłki wynieść miała jedynie 1,29 zł. W sms-ie zawarty był link, za pośrednictwem którego cyberprzestępcy przejęli kontrolę nad kontem.
Policjanci przypominają, że tego typu sms-y to oszustwo. W żadnym przypadku nie należy logować się do swojej bankowości elektronicznej po otrzymaniu wiadomości z linkiem rzekomo ułatwiającym dokonanie opłaty. Jedynie ostrożność i spokojna analiza wiadomości, jakie do nas przychodzą, uchronić nas może przed oszustwami i utratą oszczędnosci.