Przy Centrum Aktywizacji Zawodowej rudzkiego urzędu pracy powstał punkt konsultacyjno-doradczy. W każdy pierwszy czwartek miesiąca, w godzinach od 13:00 do 14:00, można skorzystać z nieodpłatnej pomocy m.in. przy przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, przeglądaniu ofert pracy, a także dowiedzieć się, jakie wsparcie można uzyskać z urzędu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 marca br. Swój udział najlepiej zgłosić wcześniej pod numerem 32 771 59 71 lub 32 771 59 74.
- Wiele osób, które nie są klientami naszego urzędu, potrzebuje wsparcia w obszarze doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy – informuje Beata Płaczek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. - Zdarzają się sytuacje, że dana osoba nie wie od czego zacząć poszukiwanie pracy lub nie jest w stanie określić, czy może się w ogóle zarejestrować w urzędzie pracy i skorzystać z form pomocy oferowanych przez urząd, np. dotacji. Spełniając prośby mieszkańców postanowiliśmy otworzyć punkt konsultacyjno-doradczy, w którym wykwalifikowana kadra oferuje szeroką pomoc z zakresu funkcjonowania na rynku pracy - mówi.
W punkcie oferowana jest pomoc w zakresie m.in. poszukiwania pracy, diagnozy predyspozycji zawodowych czy możliwości ubiegania się o wsparcie oferowane m.in. przez rudzki urząd pracy. Na miejscu można również przygotować życiorys oraz wydrukować dokumenty aplikacyjne, a także skorzystać z komputera z dostępem do internetu.
- Do punktu konsultacyjno-doradczego może zgłosić się każda osoba, która potrzebuje wsparcia w zakresie rozwiązania problemu zawodowego – podkreśla Beata Płaczek. Z pomocy mogą skorzystać np. emeryci zainteresowani aktywnością zawodową, osoby, które planują zmianę pracy, poszukują pracy dorywczej czy też w niepełnym wymiarze czasu, a także osoby niepełnosprawne, które chciałyby podjąć zatrudnienie. - Grupa osób, które zapraszamy na konsultacje nie jest zamknięta – podkreśla Beata Płaczek. - Każdemu postaramy się pomóc – zapewnia.
Warto dodać, że stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej w grudniu 2019 roku wyniosła 2,6%, natomiast w woj. śląskim - 3,6%, a w Polsce - 5,2%.