W dniach od 21 do 28 lutego 2020 roku obchodzony jest ,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na osoby pokrzywdzone przestępstwem, na ich uprawnienia i potrzeby. Wzorem lat poprzednich policjanci wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw narodziła się w 2000 roku. Od tego czasu, rokrocznie w lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, w trakcie którego różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom. Wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu pełni Ministerstwo Sprawiedliwości oraz podległe mu jednostki - sądy i prokuratury. W działania włączają się również policjanci oraz organizacje pozarządowe. W trakcie tego tygodnia, w ramach specjalnie organizowanych dyżurów, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać porady prawne oraz informacje odnośnie wsparcia psychologicznego czy też socjalnego. Dyżury służyć będą pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwem w skierowaniu ich do właściwych podmiotów udzielających pomocy. Tak jak i w latach ubiegłych, rudzcy policjanci aktywnie włączają się w przebieg tego przedsięwzięcia. Policjanci będą pełnili dyżury w Komendzie Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej przy ul. Hallera 9 oraz komisariatach podległych rudzkiej komendzie.

Pomoc przez cały rok można otrzymać kontaktując się z Lokalnym Punktem Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Lokalny Punkt Pomocy Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gliwicach, placówka Ruda Śląska, ul. Niedurnego 57
Punkt czynny jest w :
poniedziałek 17.00 – 20.00, wtorek od 12:30 – 16:30, czwartek 17.00 - 20.00
Punkt prowadzi również telefoniczny dyżur całodobowy 7 dni w tygodniu pod numerem 579 519 688

Szczegółowe informacje:

www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl