12 stycznia 2020 /niedziela/ godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej 

Bilety w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane) 

przycisk online

W programie: utwory Ludwika Jerzego Kerna w interpretacji Anny Białoń, Niny Siwy i Jakuba Podgórskiego

Oprawa muzyczna: Mateusz Ulczok

Prowadzenie: Nina Siwy

Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi Piekarnia - Cukiernia Jakubiec z Rudy Śląskiej. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

LUDWIK JERZY KERN – polski poeta, dziennikarz i satyryk. Urodził się w Łodzi 29 grudnia 1920 r. Zmarł 29 października 2010 r. w Krakowie. Znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek. Tworzył pod następującymi pseudonimami literackimi: Dr Wist, Eljotka, Fra Lodowico Giorgio Cern, H. Olekinaz, Holekinaz, Louis George Cern, Ludwik Jerzy Coeurn, Ludwik Jerzy Życzliwy, Ob. L., Ob. L.J.K., Top.

Jako poeta debiutował w 1938 r. w Ilustrowanym Kurierze Codziennym. W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Po tym zaś jak upadło powstanie warszawskie, przeniósł się do Krakowa, by już od 1947 r. zamieszkać ponownie w Łodzi. Tutaj pracował w Agencji Prasowej „Polpress”, a także na krótko podjął współpracę z „Głosem Robotniczym” oraz pismem „Rózgi biją co tydzień”. Następnie podjął też studia (nie udało mu się ich ukończyć) w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1948 r. przeniósł się na stałe do Krakowa.

W latach 1948 – 1982 pracował jako redaktor tygodnika „Przekrój” (był nim aż do momentu przeniesienia redakcji do Warszawy). Do planu przeniesienia redakcji odnosił się z dezaprobatą. W „Przekroju” redagował dział „Rozmaitości”, gdzie publikował swe wiersze (m. in. cykle „Gry i zabawy ludu polskiego”, „Imiona nadwiślańskie”), a także reportaże (z W. Brytanii, Japonii), przekłady literackie i recenzje (te pod pseudonimem „Top”).

Ponadto swoje utwory publikował też m. in. w tygodniku „Świat”, „Płomyku” i „Płomyczku”. Pod koniec życia sporadycznie publikował swe utwory w miesięczniku „Kraków”.

Należał do Związku Zawodowego Dziennikarzy Polskich RP i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; ponadto do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989 r.).

Jeśli chodzi o życie prywatne, Ludwik Jerzy Kern był dwukrotnie żonaty: z Adela Nowicką (w latach 1942 – 1948) i z Martą Stebnicką (od 1954 r.).

Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m. in. Order Uśmiechu, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2007 r.) i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2008 r.).

Przed śmiercią długo i ciężko chorował. Zmarł w szpitalu. Jego pogrzeb odbył się 5 listopada 2010 r. w kościele ss. norbertanek na krakowskim Salwatorze. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ludwik Jerzy Kern dał się poznać zwłaszcza jako satyryk i twórca piosenek dla dzieci. Pierwsze utwory satyryczne napisał w 1945 r. i od razu drukowane były w „Szpilkach”. W 2000 r. ukazała się jego książka „Moje abecadłowo”, w której pisarz przedstawił sylwetki przyjaciół i znajomych związanych z „Przekrojem”. Następna jego książka „Pogaduszki” ukazała się w 2002 r.. Zawarte były w niej rozmowy Kerna o „Przekroju” i środowisku literacko – artystycznym Krakowa – m. in. z Tadeuszem Bazylewiczem. Marianem Eile, Jerzym Grohmanem czy Stefanem Kisielewskim.

Kern zajmował się też tłumaczeniami – tłumaczył z języka francuskiego i angielskiego, m. in. książki Roalda Dahla, Uri Orleva, czy twórczość Isaaca Bashevisa Singera oraz Ogdena Nasha.

Był również współautorem autorskich programów satyrycznych nadawanych w telewizji, jak chociażby „Kernalia”, „Trzy tysiące sekund z Ludwikiem Jerzym Kernem”, „Kuchenny walc”, czy „Kwadrans pod psem. Wiersze i piosenki”. W utworach satyrycznych Kern celnie opisywał i wyśmiewał nasz obyczaj, ale nie da się też zaprzeczyć, że z jego wierszy satyrycznych wyziera spora dawka liryki.

Ludwik Jerzy Kern stworzył też teksty do wielu piosenek (np. „W kalendarzu jest taki dzień”, „Lato, lato", „Wojna domowa", „Nie bądź taki szybki Bill", „Cicha woda"), które w swym repertuarze mieli m. in. Mieczysław Fogg, Maria Koterbska, Halina Kunicka, czy Zbigniew Kurtycz. Dodatkowo piosenki te wykorzystywano też w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych („Szatan z siódmej klasy”, 1960; „Wojna domowa”, 1965).

Do najbardziej popularnych utworów dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna można zaliczyć książki „Ferdynand Wspaniały” czy „Proszę słonia”, na podstawie których nakręcono znane dobranocki.

/Źródło: wypracowania.pl /

Ludwik Jerzy Kern 350

/ Zdjęcie - źródło: CzasDzieci.pl / 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ANNA BIAŁOŃ - animator kultury, pedagog, reżyser, założycielka Teatru Figa. Absolwentka reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, a także Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich oraz festiwalach teatralnych. Współpracowała z Lekkim Teatrem Przenośnym grając w spektaklu pt. ,,Szczęście” oraz ,,Druga strona obrazu”. W Teatrze Figa wyreżyserowała i zagrała w spektaklach: ,,Kobietkowo”, ,,Zupa na zicher”, ,,Detoksss…”. Od kilku lat prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, dzieląc się swoją pasją. Prowadzi także zajęcia z osobami dorosłymi i seniorami.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

NINA SIWY - nauczycielka, aktorka, konferansjerka, wielbicielka kultury, sztuki, teatru i poezji. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt "Ze sztuką mi do twarzy" w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary liryczne Agnieszki Osieckiej". Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: "Scenariusz dla samotnych kobiet", "Kriss", "Mruczę, więc jestem". Wystąpiła w spektaklu "Druga strona obrazu" Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa w MCK, w spektaklach: "Kobietkowo", "Zupa na zicher", „Detoksss...” Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in. "Taki Festiwal pamiętam...", "Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej", "Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach". Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań "Krakowskiego Salonu Poezji" w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

JAKUB PODGÓRSKI - aktor młodego pokolenia, współpracował z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Groteska w Krakowie, Fabryką Kultury i Teatrem Gliwicka 9a. Jest absolwentem Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Jak sam mówi, teatr to dla niego „dialog oraz życie”, a aktorstwo to „życiowa droga”. Marzy o roli, której jeszcze nikt nie stworzył. Jego wybór padł właśnie na aktorstwo, gdyż w dzieciństwie pragnął zostać… każdym. Wystąpił m.in. w takich spektaklach jak: „Podróż do wnętrza pokoju”, „Wesele”, „To, co najpiękniejsze”, „Dziady”, „Hamlet”, „Pan Tadeusz muzycznie”, „Śmietnisko”, czy „Kształt rzeczy”.