MCK Ruda Śląska: Krakowski Salon Poezji - Poezja Ludwika Jerzego Kerna

5 min czytania
MCK Ruda Śląska: Krakowski Salon Poezji - Poezja Ludwika Jerzego Kerna

12 stycznia 2020 /niedziela/ godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej

Bilety w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane)

W programie: utwory Ludwika Jerzego Kerna w interpretacjiAnny Białoń, Niny Siwy i Jakuba Podgórskiego

Oprawa muzyczna: Mateusz Ulczok

Prowadzenie: Nina Siwy

Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi

Piekarnia - Cukiernia Jakubiec

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

LUDWIK JERZY KERN polski poeta, dziennikarz i satyryk. Urodził się w Łodzi 29 grudnia 1920 r. Zmarł 29 października 2010 r. w Krakowie. Znany jest przede wszystkim jako autor tekstów piosenek. Tworzył pod następującymi pseudonimami literackimi: Dr Wist, Eljotka, Fra Lodowico Giorgio Cern, H. Olekinaz, Holekinaz, Louis George Cern, Ludwik Jerzy Coeurn, Ludwik Jerzy Życzliwy, Ob. L., Ob. L.J.K., Top.

Jako poeta debiutował w 1938 r. w Ilustrowanym Kurierze Codziennym. W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Po tym zaś jak upadło powstanie warszawskie, przeniósł się do Krakowa, by już od 1947 r. zamieszkać ponownie w Łodzi. Tutaj pracował w Agencji Prasowej Polpress”, a także na krótko podjął współpracę z Głosem Robotniczym” oraz pismem Rózgi biją co tydzień”. Następnie podjął też studia (nie udało mu się ich ukończyć) w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W 1948 r. przeniósł się na stałe do Krakowa.

W latach 1948 1982 pracował jako redaktor tygodnika Przekrój” (był nim aż do momentu przeniesienia redakcji do Warszawy). Do planu przeniesienia redakcji odnosił się z dezaprobatą. W Przekroju” redagował dział Rozmaitości”, gdzie publikował swe wiersze (m. in. cykle Gry i zabawy ludu polskiego”, Imiona nadwiślańskie”), a także reportaże (z W. Brytanii, Japonii), przekłady literackie i recenzje (te pod pseudonimem Top”).

Ponadto swoje utwory publikował też m. in. w tygodniku Świat”, Płomyku” i Płomyczku”. Pod koniec życia sporadycznie publikował swe utwory w miesięczniku Kraków”.

Należał do Związku Zawodowego Dziennikarzy Polskich RP i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; ponadto do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989 r.).

Jeśli chodzi o życie prywatne, Ludwik Jerzy Kern był dwukrotnie żonaty: z Adela Nowicką (w latach 1942 1948) i z Martą Stebnicką (od 1954 r.).

Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień i nagród, m. in. Order Uśmiechu, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2007 r.) i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2008 r.).

Przed śmiercią długo i ciężko chorował. Zmarł w szpitalu. Jego pogrzeb odbył się 5 listopada 2010 r. w kościele ss. norbertanek na krakowskim Salwatorze. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ludwik Jerzy Kern dał się poznać zwłaszcza jako satyryk i twórca piosenek dla dzieci. Pierwsze utwory satyryczne napisał w 1945 r. i od razu drukowane były w Szpilkach”. W 2000 r. ukazała się jego książka Moje abecadłowo”, w której pisarz przedstawił sylwetki przyjaciół i znajomych związanych z Przekrojem”. Następna jego książka Pogaduszki” ukazała się w 2002 r.. Zawarte były w niej rozmowy Kerna o Przekroju” i środowisku literacko artystycznym Krakowa m. in. z Tadeuszem Bazylewiczem. Marianem Eile, Jerzym Grohmanem czy Stefanem Kisielewskim.

Kern zajmował się też tłumaczeniami tłumaczył z języka francuskiego i angielskiego, m. in. książki Roalda Dahla, Uri Orleva, czy twórczość Isaaca Bashevisa Singera oraz Ogdena Nasha.

Był również współautorem autorskich programów satyrycznych nadawanych w telewizji, jak chociażby Kernalia”, Trzy tysiące sekund z Ludwikiem Jerzym Kernem”, Kuchenny walc”, czy Kwadrans pod psem. Wiersze i piosenki”. W utworach satyrycznych Kern celnie opisywał i wyśmiewał nasz obyczaj, ale nie da się też zaprzeczyć, że z jego wierszy satyrycznych wyziera spora dawka liryki.

Ludwik Jerzy Kern stworzył też teksty do wielu piosenek (np. W kalendarzu jest taki dzień”, Lato, lato, Wojna domowa, Nie bądź taki szybki Bill, Cicha woda), które w swym repertuarze mieli m. in. Mieczysław Fogg, Maria Koterbska, Halina Kunicka, czy Zbigniew Kurtycz. Dodatkowo piosenki te wykorzystywano też w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych (Szatan z siódmej klasy”, 1960; Wojna domowa”, 1965).

Do najbardziej popularnych utworów dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna można zaliczyć książki Ferdynand Wspaniały” czy Proszę słonia”, na podstawie których nakręcono znane dobranocki.

/Źródło: wypracowania.pl /

/ Zdjęcie - źródło: CzasDzieci.pl /

ANNA BIAŁOŃ - animator kultury, pedagog, reżyser, założycielka Teatru Figa. Absolwentka reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, a także Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich oraz festiwalach teatralnych. Współpracowała z Lekkim Teatrem Przenośnym grając w spektaklu pt. ,,Szczęście” oraz ,,Druga strona obrazu”. W Teatrze Figa wyreżyserowała i zagrała w spektaklach: ,,Kobietkowo”, ,,Zupa na zicher”, ,,Detoksss…”. Od kilku lat prowadzi dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, dzieląc się swoją pasją. Prowadzi także zajęcia z osobami dorosłymi i seniorami.

NINA SIWY - nauczycielka, aktorka, konferansjerka, wielbicielka kultury, sztuki, teatru i poezji. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt Ze sztuką mi do twarzy w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa Towary liryczne Agnieszki Osieckiej. Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: Scenariusz dla samotnych kobiet, Kriss, Mruczę, więc jestem. Wystąpiła w spektaklu Druga strona obrazu Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa w MCK, w spektaklach: Kobietkowo, Zupa na zicher, Detoksss…” Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in. Taki Festiwal pamiętam…, Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach. Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku.

JAKUB PODGÓRSKI - aktor młodego pokolenia, współpracował z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem Groteska w Krakowie, Fabryką Kultury i Teatrem Gliwicka 9a. Jest absolwentem Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego. Jak sam mówi, teatr to dla niego dialog oraz życie”, a aktorstwo to życiowa droga”. Marzy o roli, której jeszcze nikt nie stworzył. Jego wybór padł właśnie na aktorstwo, gdyż w dzieciństwie pragnął zostać… każdym. Wystąpił m.in. w takich spektaklach jak: Podróż do wnętrza pokoju”, Wesele”, To, co najpiękniejsze”, Dziady”, Hamlet”, Pan Tadeusz muzycznie”, Śmietnisko”, czy Kształt rzeczy”.

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty,

mckrudasl.pl/index.php/1186-krakowski-salon-poezji-poezja-ludwika-jerzego-kerna-2

Autor: krystian