Dzisiaj na rudzkich drogach policjanci prowadzą działania „Bezpieczne Skrzyżowania”. Głównym celem ich pracy jest dążenie do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg na skrzyżowaniach i w ich rejonach. Stróże prawa zwracają uwagę na zachowania kierowców i pieszych reagując na popełniane przez nich wykroczenia, a także przestrzegają przed skutkami niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Analiza stanu bezpieczeństwa na śląskich drogach wskazuje, że pomimo podejmowania wielu przedsięwzięć, w zakresie dyscyplinowania kierowców, zwalczania piractwa drogowego i poprawy infrastruktury drogowej, nadal stan bezpieczeństwa nie jest w pełni zadowalający. Do wielu zdarzeń drogowych dochodzi właśnie na skrzyżowaniach lub w ich rejonach.

Policjanci wydziału ruchu drogowego, działaniami objęli rejony dużych skrzyżowań w mieście, o największym zagrożeniu/natężeniu ruchu, a przede wszystkim miejsca zagrożone wykroczeniami w korelacji kierujący – pieszy z uwzględnieniem przejść dla pieszych, na których dochodzi do ich potrąceń.

W rejonie skrzyżowań z winy kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych, najczęściej dochodzi do takich wykroczeń jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych, w tym podczas skręcania w drogę poprzeczną,

  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,

  • niestosowanie się do znaków drogowych,

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,

  • omijaniu pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub zza występującej przeszkody, w tym także wtargnięciu na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy,

  • przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,

  • jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku,

Warto również przypomnieć, że żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. W takim przypadku kierowca powinien bezpiecznie zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem.