Mydło to przykład kosmetyku, który może być stosowany do pielęgnacji dziecka, już w pierwszych tygodniach jego życia. Posiada ono bardzo podstawowe zastosowanie, czyli po prostuje myje, natomiast w wielu przypadkach może też pielęgnować skórę, jednak zależy to od rodzaju mydła, a także od skóry dziecka. Firmy, które zajmują się ich wytwarzaniem twierdzą, że ich produkty bazują na lekkiej i naturalnej formule, której zadaniem jest ochrona przed podrażnieniami, przesuszeniami skóry, oraz pojawianiu się reakcji alergicznych. Co możemy spotkać w mydłach dla dzieci, które znajdziemy na sklepowych półkach oraz jakie jest ich działanie?

Mydło w kostce dla najmłodszych

Prawie każde popularne mydło dla dzieci powstaje na bazie soli sodowych kwasu tłuszczowego roślinnego, jak chociażby Sodium Cocoate z oleju kokosowego, Sodium Palmate, które powstaje podczas reakcji palmowego oleju z wodorotlenkiem sodu oraz Sodium Palm Kernelate, które pozyskuje się z oleju palmowego.

To nie jedyny składnik mydła, stosuje się też sól sodową kwasu tłuszczowego zwierzęcego. Co więcej, mydła w kostce dla dzieci mogą zawierać też m.in. glicerynę, czyli delikatny alkohol będący humektantem (pomaga zachować odpowiednie nawilżenie skóry). Lanolinę, czyli zwierzęcy wosk (koi, nawilża oraz chroni przed utratą wody). Chlorek sodu – zwykła sól. Ekstrakty roślinne (np. rumianek) o kojącym, antyseptycznym i łagodzącym działaniu.

Mydło dla dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Mydło w płynie dla dzieci

Chociaż popularne mydło w kostce wydaje się skuteczne i naturalne, czasami dla rodziców nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Kiedy problem ten dotyczy także nas, najlepiej zdecydować się na specjalne mydło w płynie dla dzieci. Konsystencja tego produktu jest wodnista, natomiast posiada odmienny skład chemiczny. Nie spotkamy tu soli sodowych, a w zamian za nie obecne są inne substancje czyszczące, np. betaina kokamidopropylowa, którą pozyskuje się z oleju kokosowego. Producenci zapewniają o bezpieczeństwie wyrobów tego typu, natomiast zawsze warto zapoznać się z etykietką, gdzie powinien widnieć wykaz obecnych składników.

Antybakteryjne mydło dla dzieci

Całkiem innym typem mydeł są te antybakteryjne dla najmłodszych. Są one stosowane w celu utrzymania właściwej czystości rąk, co jest niezwykle istotne w przypadku maluchów do piątego roku życia, które mają skłonności do trzymania palców w buzi. Dzięki działaniu takiego mydła, istnieje szansa zwalczenia wszelkich drobnoustrojów, które dzieci mogą zbierać z różnych powierzchni i przedmiotów podczas zabawy. Kosmetyk eliminuje bakterie, jednocześnie będąc neutralnym dla skóry. Odczyn jaki posiada, powinien być zbliżony do pH ciała człowieka.

Glicerynowe mydło dla dzieci

Jak można przeczytać wyżej, w wielu rodzajach mydła może pojawić się gliceryna, jednak nie występuje ona tam jako podstawowy składnik. Można zauważyć, że wzrasta popularność kosmetyków, gdzie staje się ona głównym elementem.

Mydło glicerynowe dla dzieci, jest naturalnym produktem, którego właściwości nawilżają i natłuszczają skórę. Wynika to głównie z charakteru prostego i lekkiego alkoholu, którym jest gliceryna. Co więcej, ma ona działanie higroskopijne, a zatem wspiera absorpcję wody z otoczenia, a także blokuje parowanie jej z komórek skóry. Warto pamiętać, że odczyn pH glicerynowego mydła dla najmłodszych, jest bardzo zbliżony do pH skóry. Dzięki temu, produkt tego typu będzie posiadał niezwykle łagodne działanie, dlatego idealnie nadaje się do stosowania w wypadku dzieci już w pierwszych tygodniach życia. Dla większej pewności, zaleca się też używanie mydła hipoalergicznego.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Mydła, które przeznaczone są do kąpieli dzieci, muszą na opakowaniu posiadać specjalne oznaczenia. Zwykle są to pewne określenia marketingowe, jak np. junior bądź baby. Warto także sprawdzić, czy kosmetyk posiada potwierdzenie bezpieczeństwa stosowania, które najczęściej sygnuje się różnymi certyfikatami, wystawianymi przez renomowane ośrodki badawcze, chociażby Instytut Matki i Dziecka.