Wojskowe namioty polowe
stanowią doskonały przykład tego, że konstrukcje tymczasowe spełniają rygorystyczne normy i wymogi potrzebne również w wielu innych dziedzinach życia, nie związanych z samymi militariami. Warto więc bliżej spojrzeć na cechy jakimi dysponują tego typu namioty, aby w pełni docenić ich walory użytkowe.Namioty wojskowe są przeznaczone do spełniania swoich założeń konstrukcyjnych nawet w ekstremalnych warunkach. Mowa tutaj nie tylko o warunkach pogodowych panujących w Polsce i Europie ale również na innych kontynentach. Nie sposób się nie zgodzić, że kontyngent wojskowy musi się zmierzyć niekiedy z bardzo trudną pogodą. Na przykład burza piaskowa lub silne podmuchy wiatru. Tego typu obiekty tymczasowe użytkowane do celów wojskowych muszą posiadać jedną ważną cechę – być sprawne oraz szybkie do zmontowania. W niektórych szerokościach geograficznych pogoda może się całkiem szybko zmieniać, szczególnie w rejonach górskich stabilność pogodowa jest bardzo niska. Taki namiot trzeba w miarę szybko rozłożyć i przetransportować do środka wszystkie ważne przedmioty i ekwipunek, włączając w to również samych żołnierzy. Namioty polowe wojskowe wyprodukowane według najnowszych technologii są dostosowane do takich sytuacji. Warto nadmienić, że ich projektowanie oraz testy zostały przeprowadzone już na etapie symulacji komputerowych, dzięki czemu można było już przed samym etapem produkcyjnym zweryfikować ich wytrzymałość na nietypowe sytuacje jakie mogą się wydarzyć w trakcie normalnego użytkowania namiotu.
Nie sposób też nie docenić tego, że tego typu obiekty namiotowe są proste do zmontowania oraz do demontażu. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, a dodatkowo wystarczy jedynie wiedza zawarta w dołączonej instrukcji montażu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby laik w kwestii konstrukcji namiotowych był w stanie szybko i sprawnie go zmontować i to bez większych problemów.
Kolejną cechą, która jest ogromnie przydatna w przypadku namiotów wojskowych jest to, że można w nich wytworzyć odpowiedni mikroklimat bez uciekania się do skomplikowanych urządzeń i co najważniejsze – bez ryzyka zmniejszenia wytrzymałości całego obiektu. Hale namiotowe mają w odpowiednich miejscach specjalnie wyznaczone strefy w których można zamontować nagrzewnice (olejowe, elektryczne lub na węgiel) oraz klimatyzatory (w przypadku gorących dni). Pozwala to na przystosowanie temperatury wnętrza do wymaganych potrzeb. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby obniżyć temperaturę do znacznie niższego poziomu, na przykład w celu przechowywania w środku żywności. Pod tym względem konstrukcja tego typu jest całkiem elastyczna i pozwala na uzyskiwanie odpowiednio niskich temperatur po pewnymi warunkami (np. odpowiednia izolacja cieplna i odpowiednio uszczelnione drzwi i wjazdy).
Ciekawą cechą jest też to, że zamiast małego miasteczka z pojedynczymi namiotami można zdecydować się na połączenie kilku namiotów tworząc z nich kompleks namiotowy nie ograniczony ścianami poszczególnych obiektów. Wszystko to można uzyskać dzięki budowie modułowej każdego z tych namiotów. Polega to na tym, że ściana obiektu namiotowego może być zdemontowana lub po prostu odsłonięta. Dzięki temu tego typu namioty mogą zostać ze sobą połączone ścianami. Przydaje się to nie tyle podczas działań wojskowych co do kwestii związanych przykładowo z targami wojskowości, gdzie jeden, szeroki i rozległy kompleks stanowi lepszą promocję niż kilka mniejszych obiektów w których można się zgubić.