UM Ruda Śląska: Rudzka Noc Chórów
215 wykonawców, 8 chórów, 6 lokalizacji i 440 minut muzyki tak w skrócie będzie wyglądała druga edycja Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej. Impreza odbędzie się 25 maja /sobota/ w dzielnicy Nowy Bytom, a jej rozpoczęcie nastąpi o godz. 17.00. Zachęcam do nauki pieśni Nocy Chórów, którą stworzył kompozytor młodego pokolenia oraz rudzianin, Kamil Gojowy. Mam nadzieję, że zaśpiewamy ją wspólnie na rudzkim rynku. Wszystkich serdecznie zapraszam mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 Rozśpiewanym Rynkiem” na placu Jana Pawła II, gdzie wszyscy uczestnicy wraz z publicznością odśpiewają hymn wydarzenia. Z muzyką i tekstem można zapoznać się na stronie rudanocchorow.pl/Pobierz. Po wspólnym rozśpiewaniu zespoły rozejdą się do różnych lokalizacji, gdzie zaprezentują swój repertuar. W ciągu jednego wieczoru odbędą się 22 dwudziestominutowe koncerty. Po każdym z nich nastąpi 20 minutowa przerwa, aby publiczność mogła przejść do innego miejsca koncertowego, posłuchać wybranego przez siebie chóru lub stylu muzycznego.
Podobnie jak w ubiegłym roku koncertów będzie można wysłuchać w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 17 /ul. Niedurnego 63/, w ajnfarcie” przy placu Jana Pawła II nr 3, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia, w wieży wodnej /wejście od ul. Chorzowskiej/ i kościele pw. św. Pawła Apostoła. Na zakończenie, ok. godz. 21.50, wszyscy uczestnicy ponownie spotkają się na placu Jana Pawła II i będą wspólnie śpiewać.
-Po raz kolejny muzyka wyjdzie do publiczności zapowiada Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów Niektóre miejsca występów chórów mogą wydawać się zupełnie niekoncertowe”, jednak idea całego wydarzenia jest taka, by pokazać, że muzyka i śpiew są dostępne dla każdego, że każdy potrafi i może śpiewać, i że sztuka nie musi być zamknięta w ścianach filharmonii czy galerii mówi.
Podczas Nocy Chórów wystąpi 8 śląskich zespołów chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe. Będą to: Con Fuoco, Luna Plena, Gaudeo, Klaster, Santarello, a także Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademicki Zespół Muzyczny oraz Chór Szkoły Muzycznej. Zespoły zaprezentują się w 5 kategoriach: muzyka klasyczna i sakralna, dziecięca, pop-jazz oraz folklor.
Po raz pierwszy na Nocy Chórów wystąpi zespół kameralny Con Fuoco”, który wykonuje muzykę zarówno religijną, jak i świecką różnych epok od średniowiecza po wiek XXI. W czasie swojej kilkunastoletniej działalności zespół występował z licznymi koncertami, w tym m. in. kilkakrotnie zagranicą (Niemcy, Litwa, Chorwacja). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest jego założycielka Katarzyna Machnik.
Luna Plena to zespół muzyczny złożony z grupy pasjonatów muzyki chóralnej pochodzących z całej Polski, posiadających wykształcenie muzyczne oraz duże doświadczenie chóralne. Zespół działa pod patronatem Towarzystwa Kulturalnego FUGA. Współzałożycielką, dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest dr Barbara Gajek-Kraska.
Gaudeo tworzą urocze, radosne i zdolne dzieciaki z Powiatowego Ogniska Pozaszkolnego w Świerklanach. Chór śpiewa pod dyrekcją Marii Skrobol i bierze udział w różnych wydarzeniach muzycznych, z których przywozi cenne nagrody. Zdobył m.in. Grand Prix w konkursie Śląskie śpiewanie oraz Złote Pasmo w przeglądzie regionalnym chórów w roku 2015 i 2018.
- Idealnym opisem zespołu Klaster jest znaczenie nazwy zespołu. Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień. 25 maja przekonamy się, jak artyści malują muzyką i poznamy ich muzyczną wizję otaczającego świata zapowiada kolejnego uczestnika wydarzenia Krzysztof Dudzik. Dyrygentem chóru jest Łukasz Łoboda.
Na Nocy Chórów po raz kolejny wystąpi Santarello. To zespół skupiający ludzi w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje, których łączy wspólna pasja - zamiłowanie do muzyki, a w szczególności do śpiewu chóralnego. Repertuar zespołu, dostosowywany do bieżących potrzeb oraz ogólnych zainteresowań chórzystów, obejmuje utwory sakralne i świeckie od renesansu do współczesności. Dyrygentem chóru jest Iwona Bańska.
Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powstał w marcu 2006 roku. Zespół liczy 60 osób i składa się ze studentów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego, a także osób spoza uczelni. Prezentują muzykę klasyczną, sakralną, rozrywkową i ludową w różnych językach. Do tej pory wydali trzy płyty. Śpiewają pod batutą Michała Brożka.
Podczas wydarzenia zaprezentuje się również AZM - Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To chór składający się ze studentów Politechniki Śląskiej oraz ich przyjaciół, prowadzony niezmiennie od założenia w 1996 r. przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę. W ciągu ostatnich pięciu lat brał udział w licznych konkursach i festiwalach oraz jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych Musica Pro Europa”.
Listę wykonawców zamyka rudzki chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych pod kierownictwem Krzysztofa Dudzika. Dla nas chór to magia przekraczająca granicę murów szkolnych, a także okazja do tworzenia muzyki i stawania się częścią czegoś niezwykłego mówi Dorota Dziuba, chórzystka ZSM.
Noc Chórów 2019 wspierają: Miasto Ruda Śląska, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuś”, Piekarnia Cukiernia Jakubiec”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fotografia Szymura, Jacek Knapik Photography oraz Chór Kameralny Beatitudo.
Urząd Miasta Ruda Śląska,
rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2019/05/21/rudzka-noc-chorow/
Autor: krystian