Światowej klasy neonatolog prof. Uwe Ewald z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Uppsali (Szwecja) oraz Simon Clare ze Szpitali Uniwersyteckich w Londynie już w piątek będą szkolić pielęgniarki z Rudy Śląskiej.

- Prof. Uwe Ewald to światowej klasy ekspert, szczególnie w zakresie bardzo małych wcześniaków. Współpracujemy z nim od lat. To przyjaciel naszego Ośrodka, przyjeżdża do nas z wielką sympatią, a my chcemy się uczyć od najlepszych. Mam nadzieję, że będzie teraz odwiedzał nas częściej, przynajmniej raz na pół roku - podkreśla prof. hab. n. med. Janusz Świetliński, ordynator rudzkiej neonatologii.

- On jest mistrzem w bardzo delikatnej i spokojnej opiece nad wcześniakami, bliskości matki z dzieckiem, bliskości ojca z dzieckiem, takiego otwarcia oddziałów neonatologicznych na bytność rodzin i to bardzo dużo wnosi do funkcjonowania naszego Oddziału - dodaje prof. Świetliński.

Simon Clare to natomiast ekspert organizacji ANTT specjalizującej się w szkoleniu personelu medycznego z zakresu procedur zapobiegających zakażeniom szpitalnym w każdej dziedzinie medycznej.

- W naszym kraju te procedury nie są jeszcze obecne, wdrażane są natomiast w 25-ciu najbardziej zaawansowanych medycznie krajach świata. Simon Clare po raz pierwszy przyjeżdża do Polski, będzie miał wykłady w kilku innych ośrodkach w naszym kraju, ale ten inauguracyjny będzie właśnie u nas w Rudzie Śląskiej. My co prawda mamy bardzo małą ilość zakażeń szpitalnych, ale w tym zakresie ciągle także w naszym Oddziale w Goduli jest coś do zrobienia. Chodzi o uporządkowanie i bardziej planowe działania, tak by częstość zakażeń była bliska zeru, tak jak to ma miejsce w najlepszych na świecie ośrodkach. Żeby nie dochodziło do sytuacji, że jest jakakolwiek szansa na ingerencję niebezpiecznych bakterii do wnętrza noworodka - dodaje ordynator Oddziału Neonatologii w rudzkim Szpitalu Miejskim.

Obaj eksperci w najbliższą sobotę w Katowicach wezmą udział w interdyscyplinarnej konferencji „Postępy w Neonatologii, bliżej praktyki”, jutro przyjadą do Goduli prowadzić szkolenia dla personelu medycznego Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego. Rudzka Neonatologia od 2011 roku posiada prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków.