Około 2400 uczniów z Rudy Śląskiej stoi przed decyzją o wyborze dalszego kierunku kształcenia. To ponad dwa razy więcej osób niż w ubiegłym roku. Chodzi o uczniów z ostatniego rocznika gimnazjum oraz pierwszych absolwentów klas ósmych. Z myślą o nich od 26 do 27 marca zorganizowana zostanie Giełda Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych. Wydarzenie odbywać się będzie od 9:00 do 14:00 w hali MOSIR w dzielnicy Halemba, przy ul. Kłodnickiej 95.

W pierwszym dniu /26 marca/ oferta szkół średnich skierowana będzie do uczniów klas 8 szkół podstawowych, a 27 marca prezentowana będzie oferta dla uczniów gimnazjów. Podczas giełdy zaprezentują się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne (ponadpodstawowe), dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Śląska, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

- Szkoły średnie w szczególny sposób przygotowują się do prezentacji swoich ofert edukacyjnych. Gimnazjaliści i ósmoklasiści poznają coraz ciekawsze oferty placówek oraz zapoznają się z możliwościami praktyk zawodowych realizowanych w zakładach rzemieślniczych naszego miasta – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mają okazję bezpośrednio porozmawiać z uczniami i nauczycielami szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz rzemieślnikami na interesujące ich tematy. Rzetelna informacja pomoże im podjąć właściwe decyzje o wyborze szkoły, zawodu, co będzie miało ogromny wpływ na ich dalsze, dorosłe życie – dodaje.

- Giełda Szkól Ponadgimnazjalnych ma już swoją tradycję. Przez ostatnie lata prezentacje szkół mocno ewoluowały. Niektóre szkoły przeszły 100-procentową metamorfozę. Zaskakuje inwencja uczniów, ale i nauczycieli, którzy ich prowadzą. To właśnie dzięki dobrze zaprezentowanej ofercie szkoły często zyskują nowych uczniów – mówi Klaudia Rolnik, dyrektor SP 24, organizator giełdy.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 5 liceów ogólnokształcących w tym jedno dla dorosłych, 6 techników oraz 7 szkół branżowych I stopnia. Młodzież ma w Rudzie Śląskiej do wyboru wiele zróżnicowanych kierunków kształcenia. Jeśli chodzi o technikum, są to m.in. kierunki: technik realizacji nagrań, technik realizacji nagłośnień, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik fotografii i multimediów, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej czy technik chłodnictwa klimatyzacji. Z kolei szkoły branżowe kształcą w każdym zawodzie, m.in. w zawodach magazynier – logistyk, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, krawiec, ślusarz, stolarz, betoniarz-zbrojarz, kucharz, sprzedawca.

Atutem rudzkich placówek jest też nowoczesne wyposażenie, udział w programach unijnych, praktyki zagraniczne i nowe pracownie do zajęć kształcenia praktycznego.