Zachęcamy wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej do udziału w konkursie fotograficznym „Industria jest kobietą”, organizowanego w ramach tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady. Dla dwójki laureatów przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zadaniem jest wykonanie na terenie Rudy Śląskiej zdjęcia, zgodnego tematycznie z hasłem przewodnim tegorocznej Industriady: „Industria jest kobietą”. Może przedstawiać kobiety na tle zabytków postindustrialnych, maszyny czy obiekty mające nazwy w rodzaju żeńskim, miejsca związane z kobietami, które zapisały się w historii miasta. Liczy się pomysłowość!
Zatytułowane zdjęcia wraz z krótkim opisem należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 4 czerwca br. Wyboru jednego laureata dokona powołane w tym celu jury. Drugie zdjęcie zostanie wybrane przez internautów za pośrednictwem portalu facebook. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi podczas Industriady, która odbędzie się 9 czerwca na Ficinusie, ul. Kubiny (godz.17:00).
Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy, okazja do spotkań z pasjonatami techniki i historii. Przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego Industriada 2018 oddaje głos kobietom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspertom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Przedstawi wpływ kobiet na kulturę przemysłową.
Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.
Regulamin konkursu