
W Rudzie Śląskiej odbędą się wyjątkowe uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia sprzed 80 lat. To chwila refleksji nad bolesną historią regionu, której echa wciąż brzmią w sercach mieszkańców. Przyjdź i oddaj hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej – pamięć o nich jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek.
- Ruda Śląska wspomina bohaterów Tragedii Górnośląskiej podczas wyjątkowego wieczoru
- Historia Tragedii Górnośląskiej wpisana w los Rudy Śląskiej i okolicznych miast
- Rok 2025 poświęcony pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej
Ruda Śląska wspomina bohaterów Tragedii Górnośląskiej podczas wyjątkowego wieczoru
Już w sobotę, 10 maja o godzinie 19:45, Nowy Bytom stanie się miejscem szczególnego wydarzenia. Mieszkańcy wraz z przedstawicielami samorządu, kombatantami, uczniami i harcerzami spotkają się, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy padli ofiarą tragicznych wydarzeń z 1945 roku. Przemarsz rozpocznie się spod Huty „Pokój” S.A. przy ulicy Piotra Niedurnego 52 oraz z rejonu skrzyżowania ulic Piotra Niedurnego i Czarnoleśnej. W milczeniu uczestnicy przejdą główną arterią dzielnicy, niosąc dwie flagi – biało-czerwoną oraz żółto-niebieską – symbolizujące tożsamość i historię Górnego Śląska.
Na placu Jana Pawła II o godzinie 20:00 odbędzie się apel pamięci z udziałem 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy uczczą ofiary minutą ciszy oraz salwą honorową. Emocje podgrzeją młodzi artyści z Teatru Pierro działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Gustawa Morcinka, prezentując teatralne etiudy ukazujące losy mieszkańców regionu w tamtym trudnym czasie. Uroczystość zwieńczy odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie urzędu miasta, upamiętniającej 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.
Historia Tragedii Górnośląskiej wpisana w los Rudy Śląskiej i okolicznych miast
Styczeń 1945 roku przyniósł dramatyczne zmiany na ziemiach Górnego Śląska. Po wkroczeniu Armii Czerwonej rozpoczęły się represje wobec ludności cywilnej – masowe aresztowania, wywózki do obozów pracy na terenie Związku Radzieckiego oraz brutalne egzekucje. Wiele miast, takich jak Katowice, Bytom czy Gliwice, doświadczyło niszczycielskich działań okupanta. W Miechowicach życie straciło około 380 osób, a w Boguszycach co najmniej 270 mieszkańców zostało zamordowanych.
Szacuje się, że ponad 45 tysięcy osób zostało deportowanych na wschód, z czego około 360 to mieszkańcy obecnej Rudy Śląskiej. Tragiczne doświadczenia nie zakończyły się wraz z końcem wojny – komunistyczne władze kontynuowały represje wobec podejrzanych o działalność antykomunistyczną, więżąc ich m.in. w obozie w Świętochłowicach-Zgodzie. Wśród więźniów znajdowali się byli Powstańcy Śląscy oraz żołnierze Armii Krajowej.
Dokładna liczba ofiar Tragedii Górnośląskiej pozostaje nieznana, jednak pamięć o tych wydarzeniach jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia mieszkańców regionu.
Rok 2025 poświęcony pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej
Ważnym krokiem ku zachowaniu historii było ustanowienie przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2025 jako Roku Tragedii Górnośląskiej. Uchwałę tę podjął także Senat RP na początku tego roku, oddając hołd represjonowanym cywilom i wszystkim tym, którzy cierpieli z powodu tych dramatycznych wydarzeń.
„Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach.”
Podobną uchwałę przyjęła również Rada Miasta Ruda Śląska pod koniec stycznia bieżącego roku.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w sobotnich uroczystościach – to doskonała okazja, by wspólnie przypomnieć sobie o trudnej historii naszego miasta i oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność i godność.
Opierając się na: UM Ruda Śląska