Janosch, znany śląski pisarz, został tegorocznym laureatem honorowej nagrody „Tabulka”, przyznanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Uroczystość miała miejsce w ramach Festu Literackiego „Kakauszale”, który przyciągnął miłośników literatury i kultury regionalnej.
Uhonorowanie twórczości Janoscha
Wmurowanie pamiątkowej tablicy
Literackie osiągnięcia i wpływ na kulturę
Spotkania kulturalne i artystyczne
Historia nagrody „Tabulka”
Uhonorowanie twórczości Janoscha
Podczas Festu Literackiego „Kakauszale” Janosch, znany również jako Horst Eckert, otrzymał tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV” oraz symboliczną „Tabulkę”. Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, podkreślił, że laureat w swojej twórczości z niezwykłym sarkazmem i szorstką dobrocią opisuje ziemię rodzinną, nie zapominając o miłości, która przenika jego dzieła. Janosch sam określa się jako Ślązak, co traktuje jako swoją narodowość i religię.
Wmurowanie pamiątkowej tablicy
Pamiątkowa tablica z nazwiskiem Janoscha zostanie wmurowana na Placu Tuzów, przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, w tzw. Bibliogrodzie. To miejsce ma stać się nie tylko świadectwem uznania dla twórczości pisarza, ale także przestrzenią spotkań i refleksji nad kulturą śląską.
Literackie osiągnięcia i wpływ na kulturę
Janosch to autor, którego książki sprzedały się w liczbie 12 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 40 języków. Szczególną uwagę zwraca jego dzieło „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, które opisuje losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30. i 50. XX wieku. Krystian Gałuszka podkreślił, że ta powieść wgryzła się w śląską literaturę tak głęboko, że jej echa można odnaleźć w wielu innych opowieściach. „Oryginał dalej zachwyca, choć przy czytaniu momentami bardzo boli” – zauważa dyrektor MBP.
Spotkania kulturalne i artystyczne
Wieczór uświetnił koncert zespołu DENDRO oraz spotkanie z Robertem Talarczykiem, który zrealizował teatralną adaptację „Cholonka”. Powieść, wydana w 1970 roku i przetłumaczona na polski w 1974 roku, została przeniesiona na deski teatru przez Teatr Korez z Katowic, co dowodzi jej nieprzemijającej wartości i popularności.
Historia nagrody „Tabulka”
„Tabulka” to wyróżnienie przyznawane corocznie dla najlepszego śląskiego autora. Nagroda wykonana jest z granitowej płyty, która po ceremonii wręczenia zostaje wmurowana w Bibliogrodzie. Wcześniejszymi laureatami tego prestiżowego wyróżnienia byli m.in. Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch oraz Zbigniew Rokita. Gala wręczenia nagrody odbywa się co roku w ramach Festu Literackiego, który w tym roku obchodzi swoją dziesiątą edycję, oferując różnorodne atrakcje kulturalne dla mieszkańców.
Warto również dodać, że festiwal ma swoje unikalne tradycje, a jednym z motywów przewodnich są tzw. kakauszale, czyli łuski kakaowe, którymi uczestnicy mogą się częstować podczas wydarzenia, co nadaje atmosferze jeszcze większego lokalnego kolorytu.
Wg inf z: UM Ruda Śląska