10 września to istotna data, która przypomina nam o ważnym problemie zdrowia psychicznego – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Ustanowiony w 2003 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom, ma na celu zwiększenie świadomości na temat tego dramatycznego zjawiska oraz promowanie działań, które mogą pomóc w jego zapobieganiu.
- Dlaczego Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest tak istotny?
- Jak rozpoznać osobę w kryzysie i jak reagować?
- Wsparcie dla osób w kryzysie – gdzie szukać pomocy?
Dlaczego Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest tak istotny?
Każdego roku w Polsce oraz na całym świecie samobójstwa stają się przyczyną wielu tragedii. To trudny temat, który dotyka nie tylko osoby bezpośrednio zaangażowane, ale także ich bliskich, przyjaciół i społeczności. Zdarza się, że myśli samobójcze mogą dotykać każdego z nas, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Warto zatem otwarcie rozmawiać o tym problemie, aby zwiększyć szansę na pomoc osobom w kryzysie.
Jak rozpoznać osobę w kryzysie i jak reagować?
Osoby z myślami samobójczymi często nie potrafią otwarcie mówić o swoich uczuciach. Z tego powodu tak ważne jest, aby otoczenie potrafiło dostrzegać sygnały alarmowe. Objawy mogą obejmować m.in. zmiany w zachowaniu, wycofanie się z życia towarzyskiego, a także wyrażanie myśli o bezsensowności życia. Jeżeli zauważysz takie symptomy u kogoś bliskiego, nie wahaj się zareagować. Rozmowa, wsparcie emocjonalne i zrozumienie mogą być pierwszym krokiem do pomocy.
Wsparcie dla osób w kryzysie – gdzie szukać pomocy?
W Polsce istnieje wiele instytucji, które oferują pomoc osobom w kryzysie psychicznym. Oto kilka z nich:
- Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym – 800 70 2222
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla osób dorosłych – 116 123
- W sytuacjach zagrożenia życia oraz zdrowia – 112
Pamiętajmy, że każdy z nas może odegrać kluczową rolę w życiu drugiego człowieka. Wspierając osoby w kryzysie, możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby tragicznych wydarzeń i budować społeczeństwo, w którym każdy czuje się ważny i doceniany.
Według informacji z: Policja Ruda Śląska