Już dzisiaj o godzinie 18.00 w Stacji Biblioteka odbędzie się finał konkursu "65 książek na 65 lat Rudy Śląskiej". Wydarzenie to jest podsumowaniem miesiąca pełnego literackich zgłoszeń mieszkańców miasta.
- Finał konkursu "65 książek na 65 lat Rudy Śląskiej" odbędzie się dzisiaj.
- Wiele zgłoszonych książek dotyczyło historii miasta i twórczości lokalnych autorów.
- Uczestnicy konkursu mieli okazję wziąć udział w sesji zdjęciowej na tle książek.
- Podczas finału zostaną zaprezentowane efekty sesji zdjęciowych.
Pomysł na konkurs zrodził się z miłości do książek oraz chęci promowania ekologii. Jak wyjaśnia Agnieszka Rolnik, pomysłodawczyni konkursu i fotografka, "Pomysł na projekt 'z książką' zrodził się z dziecięcej pasji do książek, ale i ekologii, wykorzystywania tego co mam, by stworzyć coś nowego, pięknego". Wszystkie książki użyte do stworzenia ścianki, na tle której robiona była sesja fotograficzna, zostały uratowane od zniszczenia. Po zakończeniu sesji, książki te będą nadal dostępne do użytku.
Prezydent miasta, Michał Pierończyk, również zaangażował się w konkurs. "Od najmłodszych lat interesuję się kartografią i zbieram stare mapy, których mam w swojej kolekcji ponad 100, więc dla mnie obowiązkową pozycją jest 'Ruda Śląska w dawnej kartografii' Piotra Greinera i Andrzeja Złotego, którą zgłosiłem do plebiscytu" – mówi prezydent.
Wśród zgłoszeń znalazły się różnorodne tytuły, zarówno te dotyczące historii miasta, jak i twórczości lokalnych autorów. Wspomniano m.in. o książkach takich jak "Legendy Rudzkie, czyli opowieści, których nigdzie indziej nie przeczytacie" Ireny Wrobińskiej-Michalik oraz "Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej" Barbary i Adama Podgórskich. Uczestnicy poniżej 18. roku życia zgłaszali popularne bajki, takie jak "Pucio" Marty Galewskiej-Kustry czy "Kicia Kocia" Anity Głowińskiej.
Jednym z najmłodszych uczestników była 8-letnia Laura, która z entuzjazmem opowiadała o swojej miłości do kotów. "Wkrótce będę miała swojego kotka, więc teraz najczęściej zaglądam do albumu 'Koty rasowe' Barbary Tittenbrun-Jazienickiej – mówi Laura. – Cieszę się, że mogłam sobie z nim zrobić zdjęcie. Już niedługo będę chętnie fotografować się z moją kicią – dodaje. Z kolei 13-letni Marek pozował z 'Leksykonem motocykli', który ceni za bogatą bazę informacji i doskonałe zdjęcia.
Pełnoletni uczestnicy również zgłaszali swoje ulubione książki, wśród których znalazły się tytuły takie jak "Kajś" Zbigniewa Rokity, "Powrót z Bambuko" Katarzyny Nosowskiej oraz "Hobit abo tam i nazod" J. R.R. Tolkiena w przekładzie Grzegorza Kulika. Anna Globisz zgłosiła do konkursu aż trzy tytuły, podkreślając, że "Edycja śląska 'Hobbita' to zupełnie nowy wymiar tej klasyki literatury. Promuje nie tylko istotne wartości, takie jak przyjaźń, lojalność, czy współpraca, ale też (…) tradycja."
Podczas dzisiejszego spotkania uczestnicy będą mogli obejrzeć efekty sesji zdjęciowych i otrzymać pamiątkowe fotografie. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak mieszkańcy miasta angażują się w literackie inicjatywy i jak ważna jest dla nich historia oraz kultura Rudy Śląskiej.
Według informacji z: UM Ruda Śląska