Jak dopasować rozmiar okien fasadowych do elewacji budynku?

Planując wygląd naszego domu od zewnątrz, musimy mieć na uwadze wiele czynników, do których zaliczamy: bryłę budynku, kolor ścian, umiejscowienie na działce, a także brama zewnętrzna, ogród przed domem, drzwi oraz okna. Każdy z tych czynników wpływa na aranżację zewnętrzną budynku. Niemniej jednak do jednych z najważniejszych elementów zaliczamy dopasowanie okien fasadowych do elewacji. Na co więc zwrócić największą uwagę? Wszystkiego dowiemy się w poniższym artykule.

Rozmiar okien, a elewacja budynku

Wybór okien do mieszkania, mogą mieć dowolne wymiary, w zależności od naszych preferencji. Ważne jest, tylko aby zmieścić się w minimalnych wymiarach powierzchni, narzucanych w prawie budowlanym. Większość z nas decyduje się obecnie na duże przeszklenia fasadowe o nietypowych kształtach. Jak zatem wybrać odpowiednie?

Szeroka oferta okien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Dobierając okna fasadowe do elewacji budynku, warto wziąć pod uwagę rozmiar i rozmieszczenie przeszkleń. Dzięki temu znajdziemy optymalne rozwiązanie dla naszego domu. Dzięki rozmiarom okien fasadowych wpuszczamy do wnętrza więcej światła naturalnego, a także stwarzamy wrażenie przestronności i połączenia się z otoczeniem zewnętrznym.

Do najczęstszych wymiarów zaliczamy:

  • Okna jednoskrzydłowe uchylne: szerokość od 565 do 1465 metra oraz wysokość od 535 do 835 metra.
  • Okna jednoskrzydłowe rozwieralno-uchylne: szerokość od 565 do 1465 metra oraz wysokość od 1135 do 1635 metra.
  • Okna dwuskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne: szerokość od 1165 do 2065 mm oraz wysokość od 1135 do 1635 mm
  • Okien trójskrzydłowe rozwieralne i rozwieralno-uchylne: szerokość od 2065 do 2365 mm i wysokość od 1135 do 1635 mm.

Zalety okien fasadowych

Do najważniejszych zalet posiadania okien fasadowych zaliczyć możemy nadanie budynkowi wyjątkowego wyglądu i charakteru. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu, pozwalają nam na zwiększenie widoczni na zewnątrz budynku, co sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Warto sięgać po takie rozwiązanie w szczególności, gdy budynek znajduje się w malowniczych krajobrazach, dzięki temu widoki mamy w zasięgu ręki, bez konieczności wychodzenia z domu.

Okna fasadowe dodatkowo pozwalająca na stuprocentowe wykorzystanie naturalnego światła zewnętrznego. Jest to idealne rozwiązanie na oszczędzanie wydatków za energię elektryczną. Przeszklenia z PCV, jak i aluminium są dodatkowo bardzo doskonałe w izolacji termicznej, co sprawia, że utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniach, chroniąc przed uciekaniem ciepła na zewnątrz podczas zimy, a także przed nagrzaniem latem.

Kolejną ważną zaletą jest ich wytrzymałość. Okna fasadowe odporne są na warunki atmosferyczne, dzięki czemu zachowują swój wygląd przez wiele lat. Wartym uwagi jest także fakt, że obecnie na rynku mamy możliwość wyboru okien w różnych kształtach, co dodatkowo wpływa na estetykę budynku, według naszych własnych preferencji.

Wady okien fasadowych

Główną wadą okien fasadowych jest ich cena. Zależy ona przede wszystkim od wielkości, materiału wykonania, a także ich sposobu otwierania. Problemem może być także ich pielęgnacja. Większe okna wymagają większego nakładu pracy, jeśli chodzi o ich mycie.