Policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzą działania mające za zadanie eliminację przestępczości na terenach kolejowych. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich UE- RAILPOL. Wspólne patrole sokistów i policjantów zaplanowano ze szczególnym uwzględnieniem terenów, gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej oraz kradzieży węgla z wagonów.
Działania mają na celu kontrolę osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu, kontrolę przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia i kradzieży infrastruktury kolejowej. W trakcie ich realizacji, policjanci z rudzkich komisariatów i funkcjonariusze SOK-u z posterunku w Gliwicach, podczas wspólnych patroli zwracali szczególną uwagę na ewentualne próby dewastacji, wandalizmu, nanoszenia na elewacje budynków kolejowych tzw. graffiti, włamań do wagonów kolejowych, kradzieży elementów infrastruktury, głównie metali kolorowych, nielegalnej migracji, zażywania narkotyków, spożywania alkoholu i inne wykroczenia lub przestępstwa mogące wystąpić na obszarze kolejowym.
Wspólne patrole różnych służb nie należą do rzadkości. Mają one służyć wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu podczas ewentualnych interwencji. To, gdzie znajdują się najbardziej ustronne miejsca, gdzie mogą ukrywać się przestępcy lub osoby poszukiwane, jak odróżnić pozbawione już otuliny okablowanie i wreszcie, jak poruszać się bezpiecznie w rejonie torów wiedzą bowiem najlepiej funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Tą wiedzą chętnie dzielą się z policjantami, opisując najczęstsze zagrożenia, rodzaje kradzionych sprzętów i sposoby działania sprawców. Taka wymiana spostrzeżeń stanowi później bogatą bazę informacji i wyjściową do planowania kolejnych wspólnych akcji służb mundurowych.