Mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku polska Straż Graniczna odprawiła na przejściach granicznych ponad 8 milionów obywateli Ukrainy. Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców.
Część z nich podczas trwania konfliktu wróciła do swojego kraju, część znalazła schronienie w innych europejskich państwach. W Rudzie Śląskiej zebrano i wysłano na Ukrainę 86 palet darów. Wydział Spraw Lokalowych przyjął 1494 wnioski związane z refinansowaniem kosztów pobytu uchodźców w prywatnych domach i mieszkaniach rudzian. Do końca stycznia br. w rudzkim magistracie uchodźcom z Ukrainy nadano 2428 numerów PESEL.
Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę Ruda Śląska dołączyła do systemowo zorganizowanej pomocy, oferując uciekającym przed wojną dach nad głową, wyżywienie oraz realizując ich podstawowe potrzeby. Rudzianie od pierwszego dnia konfliktu również otworzyli swoje serca i ruszyli z pomocą obywatelom Ukrainy. Działania prowadzone przez miasto od początku skupiały się na dwóch aspektach – koordynacji przyjęcia uchodźców w domach i mieszkaniach tych, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy oraz uruchomieniu wspólnych punktów zakwaterowania. W Rudzie Śląskiej powstało 9 takich punktów. Całość nadal koordynuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.
- Dzięki pomocy osoby posługującej się biegle językami polskim i ukraińskim tylko w pierwszych miesiącach konfliktu przyjęliśmy kilka tysięcy połączeń – mówi Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. – Praca trwała „na okrągło” – przez całą dobę. Ludzie szukali mieszkania, pożywienia, możliwości transportu. Na każdym kroku spotykaliśmy otwarte serca i ciągle nowe pomysły na to, jak można pomóc ludziom uciekającym przed wojną, mającym za sobą często kilkadziesiąt godzin drogi, szukającym wytchnienia – relacjonuje.
Pisząc o pomocy Ukrainie w Rudzie Śląskiej nie można pominąć także takich inicjatyw, jak powstanie w hali w Nowym Bytomiu magazynu darów. Punkt ten działał od 28 lutego 2022 roku do 26 maja 2022 roku i dzięki hojności rudzian, firm, instytucji, organizacji pozarządowych i poświęceniu wielu wolontariuszy pozwolił urządzić na początku swoją nową rzeczywistość niezliczonej liczbie osób poszukujących pomocy właśnie w Rudzie Śląskiej. Wydział Zarządzania Kryzysowego koordynował również na terenie hali transport darów, które finalnie za pośrednictwem służb Wojewody Śląskiego trafiały do potrzebujących w Ukrainie. Dzięki wielu osobom dobrej woli udało się zebrać i wysłać 86 palet darów, w tym 36 palet odzieży, 25 palet środków czystości, 22 palety żywności i 3 palety innych towarów.
W miarę upływu czasu zmieniała się również forma oferowanej przez miasto pomocy. W drugiej połowie roku 2022 przygotowanych i wyposażonych zostało pięć mieszkań z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada na ten cel przygotowano kolejne dwa mieszkania. Obecnie przebywa w nich łącznie trzydzieścioro obywateli Ukrainy, w ogromnej większości kobiet i dzieci. Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawują nad nimi stałą opiekę.
Wydział Spraw Obywatelskich wciąż świadczy usługi w zakresie nadawania obywatelom Ukrainy numerów PESEL oraz rejestracji ich w ewidencji, które upoważniają do skorzystania z pomocy na terenie Polski. Do końca stycznia br. nadano 2428 numerów PESEL.
W początkowym okresie wzmożonego napływu obywateli Ukrainy w Wydziale Spraw Obywatelskich wdrożono dostosowaną na tę okoliczność organizację pracy. Celem bieżącej i ciągłej obsługi w zakresie tego zadania, zaangażowano więcej pracowników oraz rozszerzono działania w kierunku udzielania kompleksowej informacji obywatelom Ukrainy o możliwościach uzyskania pomocy na terenie RP (pomoc i udział tłumacza przy wypełnianiu wniosków, umożliwienie skorzystania z wykonania nieodpłatnie fotografii do wniosku, udzielenie kompleksowej informacji o następnych krokach, które należy podjąć i do jakich instytucji należy się zwrócić w celu uzyskania dalszej pomocy – świadczenia pieniężne, zakwaterowanie, opieka medyczna, zatrudnienie, itp.).
Wydział Spraw Lokalowych nadal prowadzi sprawy związane z refinansowaniem kosztów pobytu uchodźców w prywatnych domach i mieszkaniach. Na chwilę obecną przyjęto 1494 wnioski. W 2022 roku wypłacono z tego tytułu środki w wysokości 5 117 780 zł.
Z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia od 24 lutego 2022 roku w Rudzie Śląskiej skorzystało ponad tysiąc osób. Pierwsi uchodźcy pojawili się tu już 26 lutego. W punktach zakwaterowania koordynowanych przez Miasto przebywa obecnie nadal ponad 80 osób.