Zima to trudny czas dla osób pozbawionych dachu nad głową. Dlatego rudzka Straż Miejska oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pomagają osobom w kryzysie bezdomności, które są szczególnie narażone na niskie temperatury. - Apeluję do wszystkich rudzian, żeby nie przechodzić obojętnie obok człowieka w potrzebie, bo być może nasza zdecydowana reakcja uratuje czyjeś życie – mówi prezydent Michał Pierończyk.
Mieszkańcy, którzy chcą zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie bezdomnej oraz uzyskać niezbędne informacje, np. na temat miejsc przeznaczonych dla bezdomnych, mogą skontaktować się z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego (tel. 800 158 800), Strażą Miejską (tel. 986), służbami ratowniczymi (tel. 112) oraz z infolinią województwa śląskiego (tel. 987).
Zarówno strażnicy miejscy oraz pracownicy MOPS-u, przede wszystkim w godzinach wieczornych, odwiedzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Są to najczęściej szałasy w lesie, opuszczone budynki i piwnice, strychy, altany działkowe, placyki gospodarcze i klatki schodowe.
- Podczas patrolowania rozeznajemy zapotrzebowanie na ciepłe ubrania, okrycia itp., a jeśli czyjś stan zdrowia wymaga interwencji lekarskiej, to na miejsce wzywani są ratownicy medyczni – zaznacza Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Podczas kontaktu z osobami bezdomnymi sprawdzamy, jaka jest ich sytuacja życiowa oraz proponujemy pomoc w postaci schronienia w noclegowniach lub w ogrzewalni. Niestety, osoby bezdomne często odmawiają skorzystania z takich form wsparcia. Ci jednak, którzy wyrażą zgodę i chęć przyjęcia pomocy, uzyskują błyskawiczne wsparcie - dodaje.
Warto przypomnieć, że w Rudzie Śląskiej działają dwie noclegownie: dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Tołstoja 11 oraz dla bezdomnych kobiet przy ul. Hallera 61a. Miejsca te zapewniają schronienie osobom bezdomnym, świadcząc tymczasową pomoc spędzenia nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia. Poza miejscem do spania ze świeżą pościelą osoba bezdomna ma zapewniony gorący napój, dostęp do sanitariatów, wymianę odzieży lub jej dezynfekcję, pranie i suszenie. Noclegownie są wyposażone w zamykane na klucz szafki, w których bezdomni mogą zostawiać swoje rzeczy osobiste. Osoby przebywające w noclegowni zobowiązane są jednak do podjęcia współpracy z pracownikami socjalnymi. Ponadto podstawą przebywania jest przestrzeganie obowiązującego regulaminu. Dodatkowo w Rudzie Śląskiej przy ul. Tołstoja 11 przez 7 dni w tygodniu działa ogrzewalnia dla osób bezdomnych, oferująca miejsca siedzące. Noclegownie są czynne w okresie od 1 maja do 30 września w godz. od 19.00 do 7.00, a od 1 października do 30 kwietnia można z nich korzystać od godz. 18.00 do 8.00. Z ogrzewalni można korzystać od 1 października do 30 kwietnia w godz. 18.00 - 8.00.
Pomocy osobom bezdomnym, np. w uzyskaniu schronienia, odzieży czy posiłku, udzielają także pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Dział Klub Integracji Społecznej mieści się w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 22 w poniedziałki w godz. od 7.30 do 17.00, a od wtorku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30, tel. 32 344 03 23 wew. 326, 308, 374 lub 508 359 438.
Pomoc można uzyskać również przez całą dobę pod bezpłatnymi numerami telefonów. Powinny na nie również dzwonić osoby, które zauważą, że ktoś może potrzebować schronienia:
• Urząd Miasta Ruda Śląska - Wydział Zarządzania Kryzysowego: 800 158 800,
• Infolinia dla bezdomnych woj. śląskiego: 987,
• Policja: 997,
• Straż Miejska: 986,
• Służby Ratownicze: 112.