„Zdrówko! psychiczne” to projekt realizowany przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. W ten sposób drugoklasistki zajmują się tematyką dotyczącą różnych zagadnień i aspektów zdrowia psychicznego. W ramach inicjatywy organizatorki zaplanowały wiele spotkań i warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży w różnym wieku. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”.
- Tematyką naszego projektu jest zdrowie psychiczne, ponieważ z raportu UNICEF wynika, że aż 19 procent chłopców i 16 procent dziewczyn w wieku od 15 do 19 lat cierpi na skutek zaburzeń zdrowia psychicznego – podkreśla Oliwia Stawicka, liderka projektu „Zdrówko! psychiczne. – Zarówno ja, jak i moje koleżanki, wielokrotnie miałyśmy styczność z osobami, które zmagały się z problemami natury psychicznej. Zauważyłyśmy, że jest to problem powszechny, o którym jednak mało się mówi, dlatego prawdopodobne jest to, że niewiele osób mogłoby czuć się pewnie, udzielając komuś „pierwszej pomocy psychologicznej”, czyli po prostu pomagając, słuchając i doradzając osobie zmagającej się z problemami natury psychicznej – dodaje.
W ramach projektu dziewczyny zapoznają dzieci i młodzież z tematyką zdrowia psychicznego, jego zaburzeniami oraz profilaktyką. W ciągu kilku tygodni przeprowadzą one zajęcia, prelekcje oraz warsztaty skierowane do przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - W najbliższym czasie chcemy zorganizować w naszym liceum Tydzień Zdrowia Psychicznego. Podczas tego wydarzenia zajmiemy się m. in. depresją, stresem i zaburzeniami odżywiania. Wspomogą nas specjaliści - psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni oraz terapeuci, którzy na co dzień pracują w rudzkich przedszkolach, szkołach oraz rudzkiej poradni psychologiczno-pedagogicznej, z którymi współpracujemy podczas realizowania projektu. Planujemy też konkursy z nagrodami i inne atrakcje – wymienia Oliwia Stawicka.
Działania w ramach projektu zaplanowane zostały także w mediach społecznościowych, gdzie koordynatorki projektu zamieszczają różnego rodzaju materiały, a także informacje o postępach dotyczących podejmowanych działań. Znaleźć je można na profilu na
Facebooku
oraz Instagramie. – W mediach społecznościowych przede wszystkim zamieszczamy barwne mapy myśli, ułatwiające zapamiętywanie przedstawianych na nich informacji i ciekawostek. Odwiedzając nasze profile będzie można zdobyć wiedzę przydatną w codziennym życiu, porady, jak pomóc osobie zmagającej się z problemami natury psychicznej oraz gdzie szukać pomocy. Publikujemy też zdjęcia i relacje z wywiadów ze specjalistami w dziedzinie psychologii – mówi Oliwia Stawicka.Projekt „ZDRÓWKO! psychiczne” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Ruda Śląska oraz patronatem medialnym TVP Katowice i „Wiadomości Rudzkich”. - Nasz projekt nie mógłby istnieć bez zaangażowania wielu partnerów, którym serdecznie dziękujemy. Dzięki współpracy ze specjalistami miejskich przedszkoli i szkół oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Rudzie Śląskiej zdobywamy wiedzę, którą następnie dzielimy się ze swoimi odbiorcami. Ponadto wiele lokalnych firm zostało sponsorami gadżetów reklamowych projektu „ZDRÓWKO! psychiczne”, takich jak przypinki, długopisy, a nawet maskotki – zaznacza Oliwia Stawicka.
Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych. Daje ona praktyczne wskazówki, które prowadzą krok po kroku przez realizację zaproponowanego projektu. Najważniejsze jest to, że zdobytą wiedzę wykorzystuje się w praktyce, nawiązuje partnerstwa, uczy się pracy w zespole, tworzy harmonogram i budżet przedsięwzięcia. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Przyznawane są także „Złote Wilki”, czyli nagrody dla najlepszych projektów w Polsce.