Jak przebiega rozwód?

Jak przebiega rozwód?

Do rozwodu warto odpowiednio się przygotować, by nie zaskoczyć się niemiło podczas rozprawy. To decyzja mająca znaczny wpływ na dalsze życie, dlatego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Co należy wiedzieć przed rozwodem?

Początek postępowania

Procedura rozwodowa inicjowana jest na skutek wniesienia pozwu. Elementy, które musi zawierać pozew, określone są w artykule 126 k.p.c. Kieruje się go do Sądu Okręgowego, w którego okręgu znajdowało się ostatnie miejsce zamieszkania małżonków, jeśli choć jedno z nich wciąż mieszka lub przebywa w tym miejscu. Należy też uiścić opłatę za pozew, która wynosi 600 zł.

Przebieg procedury rozwodowej

Warto mieć na uwadze, że nawet podczas postępowania sąd może dążyć do utrzymania małżeństwa, jeśli uważa, że istnieją ku temu powodu. Następuje wtedy skierowanie do postępowania mediacyjnego. Zawarcie ugody prowadzi do kontynuacji małżeństwa. Brak kompromisu wiedzie do dalszych procedur związanych z rozwodem. Postępowanie dowodowe ma na celu określić okoliczności dotyczące rozkładu pożycia oraz te związane z dziećmi stron. Sprawy rozwodowe mogą mieć szybszy przebieg, jeśli strony nie mają wspólnego małoletniego potomstwa. Wtedy postępowanie ograniczone jest do przesłuchania stron. Pozew rozwodowy umożliwia jednoczesne dochodzenie roszczeń alimentacyjnych.

Jaki jest przebieg rozwodu?

W trakcie procesu na sali obecni są najczęściej jedynie małżonkowie, sędziowie i pełnomocnicy stron. Pełnomocnikiem jest na ogół radca prawny lub adwokat rozwodowy. Strony mogą niekiedy zgłosić również chęć udziału męża zaufania, czyli zazwyczaj osoby bliskiej konkretnej stronie. Nie wolno mu jednak zabierać głosu w rozprawie. Całość rozpoczyna się od sprawdzenia obecności przez sąd. Weryfikuje on również, czy zawiadomienie doręczono w sposób prawidłowy. Małżonkom zadawane są pytania, a następnie przesłuchiwani są świadkowie. Osoby biorące rozwód mają prawo do pytania ich. Kolejny etap to przesłuchanie małżonków, którzy przedstawiają swoje stanowisko i odnoszą się do zeznań świadków. Na końcu ogłaszany jest wyrok. Małżonek nie musi być obecny w tym momencie, lecz konieczne jest wtedy złożenie wniosku o dostarczenie wyroku.

Czy warto korzystać z usług adwokata rozwodowego?

Profesjonalna kancelaria adwokacka ma doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych i udziela wsparcia na każdym etapie postępowania. Dzięki pomocy ekspertów osoba biorąca rozwód zyskuje większą szansę dojścia swoich praw. Warto zapoznać się np. z ofertą Kancelarii Adwokackiej adwokat Urszuli Bentkowskiej-Nowaczyk w Katowicach, której strona internetowa to adwokatslask.pl/adwokat-rozwody-katowice.