Prawie 16 tys. uczniów szkół i blisko 4,5 tys. przedszkolaków rozpocznie jutro rok szkolny 2022/2023. 1 września oznacza również początek pracy dla ok. 2,7 tys. nauczycieli, którzy są zatrudnieni w rudzkich placówkach oświatowych. – Przedszkolakom, uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom placówek oświatowych życzę udanego roku szkolnego, wielu sukcesów i radości – mówi Jacek Morek, pełniący funkcję prezydenta miasta.

Pierwszoklasistów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jest w tym roku blisko 3 tys. W 26 szkołach podstawowych, w tym 3 specjalnych, oraz 3 zespołach szkolno-przedszkolnych do I klasy pójdzie 1404 uczniów, w 4 liceach ogólnokształcących – 585 uczniów, a w technikach – 619. Natomiast 204 uczniów będzie pobierało naukę w klasach pierwszych szkół branżowych I stopnia.

Z kolei do 24 przedszkoli miejskich, jednego zespołu przedszkoli, 3 zespołów szkolno-przedszkolnych oraz oddziałów przedszkolnych w 10 szkołach podstawowych, w tym w 2 szkołach specjalnych, będzie uczęszczało 4393 dzieci. Warto podkreślić, że wszystkie dzieci biorące udział w postępowaniu rekrutacyjnym zostały przyjęte.

Nowy rok szkolny przyniesie zmiany organizacyjne w niektórych placówkach. Są one skutkiem zakończenia przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej i rozpoczęciem nowego – II etapu nauki. I tak w SP nr 1 z trzech oddziałów klas III powstaną dwa oddziały klas IV, do których będzie uczęszczać łącznie 40 uczniów. Podobnie będzie w SP nr 2, gdzie również z trzech oddziałów klas III powstaną dwa oddziały klas IV z 55 uczniami. W SP nr 3 z trzech oddziałów klas III powstaną dwa oddziały klas IV z 58 uczniami. W SP nr 18 z trzech oddziałów klas III powstaną dwa oddziały klas IV (łącznie 44 uczniów), natomiast w SP nr 22 z trzech oddziałów klas III powstaną dwa oddziały klas IV (łącznie 50 uczniów). Z kolei w SP nr 16 oraz w SP nr 40 z czterech oddziałów klas III powstaną trzy oddziały klas IV. W pierwszym przypadku do klas IV będzie uczęszczać 85 uczniów, natomiast w drugim – 77.

Zmiany organizacyjne nastąpią również w Szkole Podstawowej Sportowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15. Zostaną tam uruchomione 3 nowe oddziały przedszkolne. W związku z tym wyremontowano cały segment budynku. Do 17-osobowego oddziału integracyjnego będą uczęszczały dzieci 3 i 4 letnie, do 19-osobowego oddziału ogólnodostępnego dzieci 5-letnie, a do 19-osobowego oddziału ogólnodostępnego dzieci 6-letnie.

Minione wakacje były również czasem do przeprowadzenia koniecznych remontów i adaptacji budynków. Realizacja niektórych prac ciągle trwa. – Roboty są prowadzone m.in. w budynku Szkoły Podstawowej nr 7 - mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. W związku z koniecznością doprowadzenia ochrony przeciwpożarowej budynku do stanu zgodnego z obecnie obowiązującymi przepisami projekt przewiduje m.in. zabezpieczenie płytami ognioodpornymi wszystkich stropów, wykonanie nowej instalacji elektrycznej i ewakuacyjnej. – Po zakończeniu tych robót czekają nas jeszcze roboty wykończeniowe, jak malowanie czy ułożenie wykładzin – wymienia Piotr Janik. Odbiór końcowy przewidywany jest na koniec listopada br., ale ze względu na szeroki zakres prac i możliwą konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych termin ten może ulec przesunięciu. – Budynek jest stary, więc po wykonaniu robót odkrywkowych pojawiają się niespodzianki w postaci np. zawilgoconych posadzek – mówi Piotr Janik. – Dlatego musimy się liczyć z ewentualnymi opóźnieniami oraz wzrostem kosztów – dodaje. Prace prowadzone w placówce wpłyną na tryb nauczania. – Część uczniów, których klasy będą wyłączone z użytku, będzie pobierało naukę zdalnie – zapowiada Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty.

W sumie w tegorocznym budżecie miasta na remonty w placówkach oświatowych przeznaczonych jest prawie 6 mln złotych, z czego milion pochłonie realizacja projektów przy szkołach i przedszkolach, które zostały zaproponowane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Dla zadań z tego zakresu opracowano dokumentację projektową oraz przeprowadzono postępowanie przetargowe. Powstanie parking przy Szkole Podstawowej nr 3, place zabaw przy przedszkolach nr: 9, 20 i 35, a przy Szkole Podstawowej nr 4 nie tylko plac zabaw, ale i strefa wypoczynku.

Na razie ze względu na szkody wywołane eksploatacją górniczą są wstrzymane prace przy budowie nowej siedziby SP nr 17 w Bielszowicach. Po ujawnieniu wpływów eksploatacji górniczej w bezpośrednim sąsiedztwie terenu budowy wykonana została inwentaryzacja powstałych szkód. Na jej podstawie opracowano dokumentację mającą na celu doprowadzenie do prawidłowego stanu powstałych dotąd elementów nowego budynku szkoły. Eksploatacja górnicza spowodowała zdeformowanie fundamentów i ścian zarówno w poziomie, jak i w pionie, konieczne więc było wprowadzenie programu naprawczego. Po wykonaniu robót naprawczych będzie możliwość wznowienia prac w zakresie objętym umową. Koszty przestoju na budowie, opracowania dokumentu oraz robót naprawczych pokryje przedsiębiorca górniczy. Nowy gmach ma kosztować ok. 30 mln złotych. Do momentu oddania go do użytku uczniowie będą uczyć się w starym budynku, dopuszczonym warunkowo do użytkowania na podstawie opracowanej opinii technicznej.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej funkcjonuje obecnie 70 placówek oświatowych prowadzonych przez miasto: 1 zespół miejskich przedszkoli, 24 przedszkola, 26 szkół podstawowych – w tym 3 specjalne, 3 zespoły szkolno-przedszkolne, 4 licea ogólnokształcące, 7 zespołów szkół ponadpodstawowych (w tym 6 techników, 6 szkół branżowych I stopnia, 1 branżowa szkoła I stopnia specjalna, 1 szkoła specjalna przysposabiającą do pracy). W mieście działają również: Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego (w tym szkoła podstawowa dla dorosłych, liceum ogólnokształcące dla dorosłych, szkoła policealna oraz branżowa szkoła II stopnia), Zespół Szkół Muzycznych I i II st., Młodzieżowy Dom Kultury, Poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz 16 placówek niepublicznych.