Blisko promil alkoholu w organizmie wykazało badanie 61-letniego kierowcy volvo, kierowanie renaultem pomimo zakazu i pod wpływem alkoholu, oraz jeżdżenie seatem po narkotykach. To trzy przypadki z wczorajszego dnia. Ilu takich kierowców jeździ po Rudzie Ślaskiej, powodując zagrożenie dla mieszkańców? Policjanci z rudzkiej drogówki zwracają się z apelem do mieszkańców, a przede wszystkim do kierowców: każdy kierowca pod wpływem alkoholu czy narkotyków, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Policjanci z drogówki, powiadomieni przez pracowników kopalni zatrzymali kierowcę volvo, który mając blisko promil alkoholu w organizmie, wjechał na teren zakładu. Okazało się, że siedzący za kierownicą osobówki 61-latek, myślał, że już dawno stracił prawo jazdy i dlatego jeździł pijany. Policjanci byli zaskoczeni tłumaczeniem mężczyzny i uświadomili mu, że teraz na pewno straci je na długi czas. Kolejny pijany 50-latek nie dość, że jeździł swoim renaultem pomimo zakazu sądu, to był po użyciu alkoholu. Wydmuchał nieco poniżej pół promila i popełnił tym wykroczenie, ale odpowie również za przestępstwo, jakim jest złamanie zakazu prowadzenia pojazdów, zasądzonego po tym, jak w ubiegłym roku był zatrzymany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Trzeciego 29-latka zatrzymali policjanci z Halemby, ten jeździł seatem pod wpływem narkotyków, kolejną dawkę miał w kieszeni. Mundurowi z piątki przeszukali jego mieszkanie i tam też znaleźli marihuanę i amfetaminę. Ten rudzianin nie dość, że odpowie za kierowanie pod wpływem narkotyków, to usłyszy jeszcze zarzuty ich posiadania. Całej trójce grozi teraz więzienie, zakazy prowadzenia pojazdów i wysokie kary grzywny.
Policjanci z drogówki i ogniw patrolowych rudzkich komisariatów cały czas czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego miasta. Podczas kontroli pojazdów sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo i wsiadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Pamiętajmy, nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego lub pieszymi mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Apel kierujemy również do osób z najbliższego otoczenia kierowcy, którzy widząc, że wsiada on za kierownicę, a wcześniej pił alkohol, nie reagują, przez co dają przyzwolenie na prowadzenie auta na tak zwanym podwójnym gazie. Pamiętajmy, że tylko dzięki zdecydowanej reakcji i całkowitemu brakowi tolerancji dla nietrzeźwych kierowców, możemy wspólnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.