Integracja systemów informatycznych a fuzje przedsiębiorstw: co łączy te dwa zagadnienia?

Korzystanie z rozwiązań informatycznych, które są ze sobą niekompatybilne, może sprawiać wiele problemów. Jednym z najczęstszych scenariuszy prowadzących do konfliktów technologicznych są fuzje i przejęcia. Na szczęście istnieje świetny sposób, by szybko rozwiązać i ten kłopot.

Co to jest integracja systemów informatycznych?

Integracja systemów informatycznych to zespół działań, których celem jest zapewnienie optymalnego przepływu informacji pomiędzy systemami czy programami, które z różnych powodów nie są przystosowane do ich wymiany. Dzięki temu możliwa staje się niezakłócona współpraca i równoległe wykorzystywanie różnych typów oprogramowania. To bardzo często najszybszy i najtańszy sposób na zapewnienie odpowiedniego obiegu informacji w firmach, a tym samym zwiększenie wskaźnika workflow.

Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach

Istnieje kilka przyczyn niekompatybilności software’u w działalnościach gospodarczych. Najczęściej są to fuzję lub przejęcia firm. Różne przedsiębiorstwa, które się ze sobą łączą, mogą wykorzystywać różne typy oprogramowania. Narzędzia nie zawsze będą ze sobą kompatybilne, co może nawet uniemożliwić pracę i zablokować procesy. Integracją systemów informatycznych powinny zajmować się doświadczone firmy, takie jak katowicki Kotrak. Dzięki temu możliwe będzie szybkie przejście przez trudny etap fuzji.

Integracja systemów informatycznych: etapy

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że integracja systemów informatycznych to w wielu przypadkach skomplikowany proces, który wymaga przede wszystkim opracowania dobrej strategii. Pierwszym etapem powinna być ocena uwarunkowań, czynników stojących za problemem z wymianą danych oraz potencjalnych sposobów na jego rozwiązanie.

Następnie dostawca usług będzie mógł zająć się opracowaniem technologicznej strony integracji systemów informatycznych oraz przeprowadzeniem samego wdrożenia. W wielu przypadkach konieczne będzie także odpowiednie przeszkolenie pracowników i zapewnienie im wsparcia nie tylko w początkowym okresie, ale również podczas całego cyklu życia produktu.

Różne metody integracji systemów informatycznych

Dedykowane narzędzia dla firm mogą znacznie się względem siebie różnić. Inaczej przebiega integracja systemów informatycznych zarządzania, która wymaga zwykle dużych nakładów czasu i zastosowania zdecydowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań, a z innymi potrzebami będzie wiązać się integracja mniejszych programów czy aplikacji.

Kluczem do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu jest wybór odpowiedniej metody. Nie w każdym przypadku uzasadnione będzie zapewnienie dwustronnego przepływu informacji. Dzięki dobrej analizie można znacząco przyspieszyć cały proces i zaoszczędzić środki.

Inne przyczyny problemów z kompatybilnością

Integracja systemów informatycznych w fuzjach i przejęciach to oczywiście tylko jeden z wielu przypadków. Do problemów z kompatybilnością i przepływem danych może dojść również z wielu innych, zdecydowanie bardziej prozaicznych powodów. Bardzo często problemy wynikają ze złych i nieprzemyślanych decyzji zakupowych.

Po pewnym czasie okazuje się, że pracownicy np. reprezentujący różne działy tej samej organizacji nie mogą swobodnie wymieniać danych, co wpływa negatywnie na sprawność przetwarzania informacji i rezultaty osiągane przez całą firmę.

Do kryzysu może doprowadzić również wykorzystywanie starego, niewspieranego przez producenta oprogramowania. O integracji systemów informatycznych warto pomyśleć w każdym przypadku, w którym obserwuje się problemy z optymalnym przepływem danych.