Stoły spawalnicze — jak wybrać je do warsztatu?

Sprzęty to nie wszystko, co jest potrzebne spawaczowi. Musi on bowiem mieć na czym spawać metalowe elementy. Stoły spawalnicze to zatem niezbędne wyposażenie warsztatu. Wybierając je, kieruj się ich funkcjonalnością i materiałem, z którego zostały wykonane. 

Stoły spawalnicze, czyli stalowe blaty robocze

Stoły spawalnicze to płaskie powierzchnie, na których spawacze mogą opierać metalowe elementy. Blaty robocze powinny umożliwiać pracownikom przyjęcie wygodnej pozycji — stojącej lub siedzącej. 

Stoły spawalnicze zwykle wykonane są z płaskich, stalowych powierzchni. Podtrzymują je regulowane nogi, które mogą być zakończone kołami transportowymi. Dzięki nim można przemieszczać stół w obrębie warsztatu. 

Solidne stoły spawalnicze dają gwarancję bezpiecznej i komfortowej pracy. Oprócz sprzętu spawalniczego blaty robocze stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu. Oczywiście nie można zapomnieć o dobrej klasy spawarkach, takich jak na przykład migomat Magnum, Sherman czy Paton.  

Z jakiego materiału są wykonane stoły spawalnicze?

Dobrej klasy stoły spawalnicze najczęściej są wykonane ze stali S355J2+N. Materiał ten nie jest poddawany ani ozonowaniu, ani hartowaniu. Owe dodatkowe powłoki wpływają jedynie na cenę produktów, jednak ich znaczenie jest znikome. Stal jest surowcem wytrzymałym i odpornym, dlatego nie bez powodu wybrano ją do produkcji stołów spawalniczych. Spawacze pracują w bardzo wysokich temperaturach, więc blaty robocze są do tego przystosowane. Stalowe stoły spawalnicze przewodzą prąd elektryczny, dzięki czemu zamiast do elementów spawanych, można bezpośrednio do nich podłączyć uziemienie. W rezultacie pozwala to oszczędzić sporo miejsca w warsztacie. 

Wiele modeli stołów spawalniczych jest wyposażonych w regulowane nogi, co daje możliwość pracy na odpowiedniej wysokości.  

Stoły spawalnicze mobilne i stacjonarne

Na rynku dostępne są dwa rodzaje stołów spawalniczych — stacjonarne i mobilne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to przeznaczone są one do dużych warsztatów. Mają nogi, które są na stałe przymocowane do podłoża. Kiedy już raz postawi się je na miejscu, nie można ich przenieść. Tego typu blaty robocze mają także spore gabaryty. Są idealnym rozwiązaniem dla spawaczy, którzy na co dzień pracują z dużymi elementami metalowymi. Konstrukcja tego typu stołów jest najczęściej modułowa, dzięki czemu można je łączyć, aby stworzyć dodatkowe stanowiska pracy. 

Istnieją również stoły spawalnicze ze stałymi nogami wyposażony w kółka transportowe. Umożliwia to przesuwanie stołów spawalniczych po całym warsztacie. Często owe koła transportowe są dodawane już na etapie produkcji. Dzięki nim można przewieźć stół spawalniczy w inne miejsce tak, aby nie przeszkadzał w momencie, kiedy nie jest używany. 

Mamy jeszcze stoły spawalnicze przeznaczone do stałego przenoszenia. Mają one podstawę, którą można złożyć na płasko i przetransportować blat roboczy w inne miejsce. Mobilne stoły spawalnicze są lekkie, jednak nie oznacza to, że po rozłożeniu ich powierzchnia nie jest stabilna oraz solidna. To idealny wybór do warsztatów, które dysponują ograniczonym miejscem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że przenośna konstrukcja stołów spawalniczych wiąże się z tym, że nierzadko są one wyprodukowane z gorszej jakości stali. Zapewniają także mniejszą powierzchnię roboczą, przez co nie nadają się do wszystkich prac spawalniczych. 

Dla osób, które często podróżują, idealnym wyborem będą mobilne stoły spawalnicze. Natomiast, jeśli miejsce w warsztacie na to pozwala, a spawacze pracują głównie stacjonarnie, sprawdzi się stały stół spawalniczy. Kompromisem między nimi jest stół spawalniczy wyposażony w koła transportowe. 

Jeśli dobrze dobierzesz stół spawalniczy, posłuży on wiele lat. Pamiętaj, że jego powierzchnia musi być odporna na odpryski, zarysowania i uderzenia metalowych elementów. Blat roboczy wykorzystasz także do innych prac, takich jak lutowanie, cięcie czy szlifowanie.

Sprawdź ofertę naszej hurotwni : https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/stoly-spawalnicze