Gdy zwiększa się zużycie nieodnawialnych zasobów naturalnych, rośnie również potrzeba szukania alternatywnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne są w dzisiejszych czasach jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej opłacalnych rozwiązań w tym zakresie. Pozwalają dużo zaoszczędzić - i to bynajmniej nie tylko przez dostarczanie darmowego prądu. Dlaczego instalacje fotowoltaiczne są korzystne dla środowiska, co na ich temat mówi polityka światowa, jak działają i w jakim stopniu jakość solarów ma wpływ na jej koszty? Dowiedz się!
Zainwestuj w panele fotowoltaiczne: oszczędzaj potrójnie
Inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwala uzyskać dostęp do niemalże całkowicie darmowej energii elektrycznej (odliczając okresowe koszty wymiany inwertera). Nie trzeba płacić za prąd, więc w portfelu zostaje znacznie więcej pieniędzy. Jednak fotowoltaika przynosi oszczędność nie tylko już po uruchomieniu instalacji.
Z racji tego, że państwa europejskie coraz bardziej skłaniają się w stronę działań prośrodowiskowych, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na panele fotowoltaiczne. Dzięki temu koszt instalacji spada nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto, w Polsce inwestorzy mogą korzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej i odliczyć wartość inwestycji od podstawy opodatkowania podczas rocznego rozliczenia. Przy odpowiednim zaplanowaniu inwestycji, można więc zaoszczędzić nawet potrójnie!
Fotowoltaika: korzyść dla środowiska, a polityka światowa
Unia Europejska podejmuje wiele działań, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W związku z tym można korzystać z wielu programów, które dedykowane są zarówno dla osób prywatnych, jak i firm czy właścicieli gospodarstw rolnych. W każdym z tych obszarów fotowoltaika jest niezawodnym sposobem na zapewnienie sobie niezależności energetycznej i naprawdę dużej oszczędności.
Energia ze słońca: panele fotowoltaiczne w skrócie - jak działają?
Panele słoneczne są w stanie dostarczyć energię elektryczną dzięki zjawisku zwanego efektem fotowoltaicznym. W momencie, gdy na powierzchnię solaru pada światło słoneczne, z pierwszej powłoki wybijane są cząsteczki, które starają się wrócić na miejsce. Strumień światła jednak uniemożliwia im to, dzięki czemu wytwarza się napięcie elektryczne. Elektrony rozpoczynają swobodny przepływ - czyli prąd stały, który w inwerterze przetwarzany jest w prąd zmienny, docierający do gniazdka w domu.
Koszty fotowoltaiki, a jakość paneli słonecznych
Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w temacie fotowoltaiki, jest jakość wybranych solarów. Gdy inwestor decyduje się na zakup budżetowych paneli fotowoltaicznych wydaje mniej - można by więc uznać takie postępowanie za oszczędne. Jest to jednak tylko pozorne. Niskiej jakości, tanie panele fotowoltaiczne zapewniają znacznie mniejszą wydajność, przez co ilość pozyskanej energii jest znacznie mniejsza. Bardzo prawdopodobne będzie, że nie wypełni ona całego zapotrzebowania energetycznego, a braki będzie trzeba uzupełnić kupując prąd od dostawcy.