Zatrzaśnięte drzwi w mieszkaniu to problem, który jedynie z pozoru wydaje się błahą sprawą. Jeśli jednak próba siłowego otwarcia drzwi do łazienki skończy się fiaskiem i będziemy zmuszeni sięgnąć po bardziej drastyczne środki to może się okazać, że nie tylko wymiana zamka w drzwiach będzie koniecznością, ale również będzie potrzeba wymienić same drzwi, a nawet naprawić futrynę. W jaki więc bezpieczny sposób otworzyć drzwi do łazienki?
Jakie typy zamków stosuje się w drzwiach wewnętrznych?
Drzwi montowane we wnętrzu domu lub mieszkania nie są tak wytrzymałe jak drzwi wejściowe. Jednak posiadają pewne zabezpieczenia przed ich siłowym wyważeniem lub próbą otwarcia zablokowanego zamka. Dotyczy to oczywiście głównie rodzaju zamka zamontowanego w tego typu drzwiach. Popularnym typem zamków, które montuje się w drzwiach stosowanych we wnętrzu mieszkania są zamki z jednej strony zakończone miejscem na klucz, z drugiej zwykłym pokrętłem. Wystarczy więc, że osoba przebywająca w łazience po prostu przekręci niewielkie pokrętło, aby nikt więcej nie mógł się przez nie przedostać. Oczywiście dysponując kluczem można otworzyć takie drzwi bez większego problemu z zewnątrz. Z uwagi na oszczędności innym typem zamków są klasyczne zamki oparte na zasuwkę – wystarczy więc pokrętło, aby zamknąć się w łazience, a osoba na zewnątrz nie będzie w stanie otworzyć takich drzwi. Przeczytaj też artykuł: Czy ślusarz może otworzyć drzwi?
Dlaczego drzwi w łazience się zatrzasnęły?
Przyczyna zatrzaśniętych drzwi jest zwykle łatwa do oszacowania. Najczęściej wynika to z powodu zużytego zamka lub problemów z pokrętłem. Tak więc wystarczy przez własną nieuwagę zostawić przekręcone pokrętło, aby następnie z impetem (lub chociażby z powodu przeciągu) zamknąć drzwi, które następnie ulegają blokadzie.
Czy można bez uszkodzeń otworzyć drzwi łazienkowe?
W zależności od zastosowanego typu zamku problem będzie dość podobny. Zakładając, że nie dysponujemy kluczem lub z jednej strony zamek nie posiada możliwości otwierania na klucz pozostaje nam sięgnąć po bezpieczne możliwości otwarcia zamka, a więc bez ryzyka związanego z jego uszkodzeniem lub uszkodzeniem drzwi. Jakie to metody? Można skorzystać z cienkiego i płaskiego przedmiotu, na przykład noża, aby spróbować zwolnić blokadę zamka i wsunąć go z powrotem na miejsce. Jeśli próby odblokowania zamka się nie powiodą to może czekać nas konieczność rozwiercenia zamka, a w takim przypadku dojdzie do uszkodzenia samego zamka lub nawet drzwi. Alternatywną opcją jest wezwanie ślusarza, który będzie w stanie tego typu problem rozwiązać szybko i bez zbędnych zniszczeń.