Siatkówka plażowa - rekreacja czy sport?

Siatkówka plażowa, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, nie jest po prostu przeniesieniem halowej wersji na piasek, choć oczywiście nazwa zobowiązuje, więc zauważymy wiele podobieństw. Od roku 1996 jest ona dyscypliną olimpijską, co jest zasługą jej popularności - szczególnie w krajach Ameryki Południowej. Cała gra jest tak naprawdę zdeterminowana przez podłoże, na którym jest uprawiana. Co to znaczy? I jak powstała ta odmiana piłki siatkowej? Przyjrzyjmy się temu dokładnie.

Siatkówka plażowa - narodziny i reguły

Szukając początków siatkówki plażowej, musimy cofnąć się o trochę ponad 100 lat i przenieść na Hawaje, gdzie grupka przyjaciół postanowiła ustawić siatkę na piasku i rozpocząć zabawę. Właśnie tym początkowo była siatkówka plażowa - zabawą. Dopiero kilkanaście lat później powstał pierwszy klub sportowy. Niedługo po tym zawody rozgrywały się już nie tylko na kontynentach amerykańskich, ale również w Europie. Pierwszy w pełni profesjonalny turniej został rozegrany dopiero po roku 45 - z wiadomych przyczyn. Stowarzyszenie AVP powstało w 1980 roku, a już w 1996 mogliśmy podziwiać ten sport w kontekście zmagań olimpijskich. 

Istota i zasady

Jak wspomnieliśmy, siatkówka w wersji plażowej jest zdeterminowana przez podłoże. Znaczy to tyle, że boisko zostało dostosowane do podłoża, a nie odwrotnie. Warto jednak powiedzieć, że sama powierzchnia gry jest w miarę płaska, co osiągane jest zwykle przez niwelowanie kawałka plaży, aby zachować czystość boiska i tylko drobnoziarnisty, czysty piasek na nim - dba się w ten sposób o komfort, jak i bezpieczeństwo zawodników. Trzeba wspomnieć, że zawody zawsze rozgrywane są na otwartej przestrzeni, co sprawia, że mamy do czynienia z wiatrem, którego w siatkówce halowej nie ma - sprawia to, że rozgrywki są bardziej nieobliczalne, co dla jednych jest plusem, a dla innych cechą negatywną. 

Jeśli chodzi o wymiary boiska, jest ono odrobinę mniejsze od halowej wersji - mierzy 16x8m, gdzie każda z drużyn dostaje kwadrat 8x8m. Nie istnieje tutaj linia środkowa, a linie boczne są wyznaczane przez taśmy. Drużyny składają się z dwóch osób i, co ciekawe, nie mają trenera. Gra się do dwóch wygranych setów, a każdy z nich do 21 punktów z elementem przewagi 2 punktów. 

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Z racji na rozgrywanie meczów na plaży, a więc często też, bardziej rekreacyjnie, na przestrzeni publicznej, cały sprzęt do tego rodzaju siatkówki powinien być w pełni mobilny - chodzi oczywiście głównie o siatkę i słupki mocujące, bo mobilność wszystkich innych przedmiotów jest dość oczywista. Przyjrzyjmy się jednak, czego potrzebujemy dokładnie do rozegrania meczu siatkówki plażowej. 

Piłka

Na pierwszy rzut oka jest ona dokładnie taką samą piłką, jak ta, która używana jest w siatkówce halowej. Choć podobieństwa są duże, obie piłki różnią się jednak od siebie. Ta używana na plaży jest wykonana z innego materiału, który jest dużo bardziej sprężysty i niepochłaniający wody. Jeśli chodzi o wielkość, pozostaje ona bez zmian, jednak plażowa wersja piłki posiada mniejsze ciśnienie powietrza w sobie. 

Siatka 

Jest to oczywiście bardzo ważny element, bez którego nie możemy zacząć gry. Ważne, aby, jak wspomnieliśmy już, siatka do siatkówki plażowej była w pełni mobilna. Musi też spełniać oficjalne wymiary. Warto, aby z łatwością się rozkładała i składała, co przyspieszy cały proces i będziemy szybciej i dłużej mogli cieszyć się radością z gry. Najlepiej kupić jest zestaw, który będzie zawierał w sobie również słupki, jak i wieszaki do siatki.

Strój

Przede wszystkim musi być on wygodny i niekrępujący ruchów. Gdy uprawiamy ten sport, temperatury zwykle są bardzo wysokie, co sprawia, że mężczyźni wybierają krótkie spodenki i koszulki na ramiączkach, a kobiety zastępują górną część garderoby biustonoszem sportowym. 

Jak zacząć grać?

Na szczęście dla amatorów, nie ma wielkich problemów z rozpoczęciem przygody z siatkówką plażową - wystarczy zakupić sprzęt i rozłożyć go na plaży. Oczywiście warto znaleźć miejsce, gdzie nie będzie tłoczno, ale jest dużo mniej uczęszczanych plaż. To szczególnie łatwe, gdy mieszkamy niedaleko takich miejsc. Wystarczy zebrać grupkę znajomych i iść się bawić, bo przede wszystkim ma to być rozrywka. Jeśli oczywiście chcemy rozpocząć trening pod kątem bardziej profesjonalnym, jest wiele szkółek i klubów, które nam w tym pomogą. Sport ten nie jest bardzo popularny w Polsce, ale dla chcącego na pewno znajdzie się miejsce i ktoś, kto poprowadzi w nauce. 

Jakiego sprzętu używają zawodowcy?

Same warunki, w których grają profesjonalni zawodnicy, różnią się o tych, których doświadczają rekreacyjni hobbyści - często jest to wyznaczone, dokładnie oczyszczone miejsce z drobnoziarnistym piaskiem, który nie przeszkadza tak stopom i zapewnia bezpieczeństwo graczy. Sam sprzęt nie różni się bardzo od tego, który możemy zakupić - oczywiście będzie on najwyższej jakości, ale są one dostępne do zakupu przez każdego. Decathlon oferuje produkty najwyższej jakości również i dla siatkarzy plażowych.

Jeśli chodzi o siatki, świetnym rozwiązaniem będzie cały zestaw BVN900 od firmy Copaya. Znajdziemy w nim już wszystko, co potrzebne do zainstalowania siatki na plaży, a to wszystko zajmie nam zaledwie kilka minut. Jest niezwykle wytrzymała i posiada system odprowadzania wody. 

Zwracając uwagę na piłki, na pewno wzrok przykuwa model Beach Champ II firmy Mikasa, która jest dobrze znana w siatkarskim światku, a to wszystko dzięki tworzeniu najlepszych piłek, które są używane przez profesjonalistów na całym świecie - nie tylko na plaży, ale również w warunkach halowych. 

Siatkówka plażowa - podsumowanie

Jedną z najważniejszych cech tego sportu jest jego łatwość w rozgrywaniu, gdyż potrzebujemy tylko zestawu z siatką, jak i piłki. Jest to świetna możliwość na rekreacyjną zabawę ze znajomymi, która pozwoli też spalić wiele kalorii. Oczywiście poza czystą zabawą, sport ten ma swoją profesjonalną stronę, która jest oglądana na całym świecie i nie traci na popularności. Warto spróbować swoich sił i sprawdzić samemu, jak bardzo podoba nam się ten sposób spędzania czasu.