15 stycznia rusza rejestracja powszechnych szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy po 80. roku życia. To właśnie dla nich zorganizowane zostaną bezpłatne dowozy do punktów szczepień. – Jeżeli starsza osoba jest niepełnosprawna lub ma problem z poruszaniem się i dotarciem do punktu szczepień, może skorzystać z transportu organizowanego przez Urząd Miasta. Specjalny samochód dostosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych podjedzie pod dom i zawiezie na szczepienie – zachęca prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Zgłoszenia będą przyjmowane pod nr telefonu: 32 248 63 58 oraz z wykorzystaniem bezpłatnej infolinii 800 158 800. Możliwy jest również kontakt z CZK poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat, potrwa do 21 stycznia. Natomiast osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia. Z kolei 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Rudzcy seniorzy będą mogli się zaszczepić w 19 punktach szczepień, zlokalizowanych na terenie miasta.
Osoby, które mają problem z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. W Rudzie Śląskiej dowóz osób niepełnosprawnych i mających trudności w poruszaniu się organizowany będzie za pośrednictwem Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Ruda Śląska. Zgłoszenia będą przyjmowane pod nr telefonu: 32 248 63 58 oraz z wykorzystaniem bezpłatnej infolinii 800 158 800. Możliwy jest również kontakt z CZK poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. - Dzięki współpracy z Ośrodkiem św. Elżbieta Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Ośrodkiem Najświętsze Serce Jezusa Caritas Archidiecezji Katowickiej będziemy mogli skorzystać ze specjalnych samochodów dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Transport do punktów szczepień organizowany będzie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – zapewnia Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. - Aby organizacja dowozu przebiegała sprawnie prosimy o zapisywanie się na transport co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, a najlepiej zaraz po ustaleniu terminu w punkcie szczepień – apeluje urzędnik. Ponadto w Rudzie Śląskiej dostępny będzie mobilny punkt szczepień.
Jednak zanim senior uda się na szczepienie, konieczna jest rejestracja. Można to zrobić na 3 sposoby:
- Zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Można tam zatelefonować osobiście lub poprosić kogoś bliskiego z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji trzeba wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.
- Skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Dane teleadresowe punktów szczepień w całej Polsce dostępne są na
stronie "Mapa punktów szczepień".
- Zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na
stronie Internetowego Konta Pacjenta
.
W tym przypadku system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów lub lokalizacji nie będzie pasował, można skorzystać z dostępnej wyszukiwarki, która wskaże dogodną lokalizację oraz datę. Niekoniecznie musi to być miejsce zamieszkania. Można zaszczepić się w innym mieście. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, osoba otrzyma powiadomienie SMS, a następnie przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. - Ostatni sposób rejestracji wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Jeżeli go nie mamy, możemy skontaktować się z infolinią NFZ, z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni – wyjaśnia Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.