Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku szkolnym szczególny jubileusz. Dokładnie 50 lat temu swoją działalność rozpoczęła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku. Z okazji jubileuszu społeczność szkolna przygotowała trzy koncerty, podczas których uczniowie, absolwenci i nauczyciele uczczą tę doniosłą rocznicę.
- Jak przystało na charakter naszej szkoły, postanowiliśmy świętować muzycznie. Chcieliśmy rozpocząć już w czerwcu tego roku koncertem inauguracyjnym w wykonaniu naszych pedagogów i absolwentów. Niestety, sytuacja epidemiczna pokrzyżowała nasze plany i musieliśmy odwołać koncert – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. - Podobnie stało się także teraz, w październiku. Jednak nie zmienia to naszych planów, a jedynie terminy ich realizacji. Mamy nadzieję, że w końcu zorganizujemy wszystkie trzy koncerty, które dostarczą wielu muzycznych wrażeń zarówno muzykom, jak i publiczności – dodaje.
Pierwszy z koncertów, który odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty to „Koncert Inauguracyjny” rozpoczynający jubileuszowe obchody w wykonaniu pedagogów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Podczas koncertu wystąpią specjalnie stworzone zespoły, wśród których zabrzmią: orkiestra smyczkowa, orkiestra symfoniczna, orkiestra dęta, chór, chór fletowy, zespoły kameralne - od duetów po skład 9 osobowy, soliści. Muzycy zagrają tzw. „lekki” repertuar. Będzie dużo muzyki filmowej, łącznie z utworami z produkcji Walta Disneya zaaranżowanymi przez jedną ze szkolnych nauczycielek na orkiestrę symfoniczną.
- Ideą tego koncertu jest pokazanie wszystkich instrumentów, na których odbywa się nauka w ZSM. W ostatnich latach bardzo tych specjalności przybyło, m.in.: altówka, kontrabas, saksofon, obój, puzon, róg czy klawesyn. Na sali koncertowej zainstalowane zostaną również organy, które są jubileuszową specjalnością, bo klasa organów powstała właśnie w tym roku – zaznacza Mirosław Krause. - Na wstępie orkiestra symfoniczna wykona specjalną kompozycję autorstwa naszego nauczyciela, która powstała w trudnym okresie zdalnej pracy, została nagrana przez pedagogów online i stała się swego rodzaju symbolem naszej znakomitej współpracy – dodaje.
Drugi z zaplanowanych koncertów to „Koncert Świąteczny”, podczas którego zaprezentowana zostanie historia szkoły oraz Rudy Śląskiej. Będzie ona przeplatana rozmaitymi tematami muzycznymi związanymi ze świątecznym okresem. - Pomysłem na motyw przewodni tego wydarzenia jest śląska gwara, która przecież nierozerwalnie związana jest z naszym miastem i do dziś wyróżnia „rudzką muzyczną” na tle innych szkół artystycznych na terenie Śląska – podkreśla dyrektor.
Natomiast trzeci z serii koncertów, który zamknie obchody jubileuszowe, zaplanowany jest na czerwiec 2021. Towarzyszyć mu będzie zjazd absolwentów, a na scenę oprócz orkiestry symfonicznej złożonej tym razem z pedagogów, absolwentów oraz uczniów szkoły, zaproszeni zostaną absolwenci szkoły, którzy są znani i rozpoznawalni na całym świecie.
Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze, perkusji. Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. - Mogę śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest placówką elitarną. Uczniowie są w tym miejscu z własnej woli. Szkolimy przyszłych znawców i twórców kultury. Panuje tutaj wyjątkowa i miła atmosfera, stawiamy na wysoką kulturę osobistą – zapewnia dyrektor Krause.
Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia (obecnie około 80 uczniów). Uczniowie szkolą się pod okiem 71 pedagogów.
Już w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie obecnej Rudy Śląskiej (w Nowym Bytomiu) działały prywatna szkoła muzyczna oraz filia Ludowej Szkoły Muzycznej z Chorzowa. Po wojnie, w roku 1946 powstała Zawodowa Szkoła Muzyczna im. Mieczysława Karłowicza, której siedzibą został budynek huty przy obecnej ul. Niedurnego. Następnie szkoła ta została przekształcona najpierw w Miejskie, a później w Państwowe Ognisko Muzyczne. W grudniu 1968 placówka otrzymała od władz miasta pomieszczenia w budynku przy ul. 1 Maja w Czarnym Lesie. W tej formie funkcjonowała do roku 1970. 27 października 1970 (z mocą ustawy od 1 września 1970 r.) Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku prawie stuletni budynek, w którym mieściła się szkoła, z powodu szkód górniczych, zaczął stanowić zagrożenie dla uczniów i nauczycieli. I tak w 1990 roku placówka została przeniesiona do Nowego Bytomia i zajęła parter, pierwsze i drugie piętro budynku przy ul. Niedurnego 36, gdzie mieści się do dzisiaj.
Warto dodać, że w roku 1996 patronem szkoły został zasłużony kompozytor i wieloletni dyrygent kapeli katedry warszawskiej Grzegorz Gerwazy Gorczycki. W roku 2007 kierownictwo w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia objął Mirosław Krause, który związany jest ze szkołą od 1990 roku. Dzięki jego staraniom, już po 3 latach, udało się utworzyć Miejską Szkołę Muzyczną II stopnia, która swoją działalność rozpoczęła od 1 września 2010 pod kierownictwem Aleksandry Rymarz. Dalsze działania doprowadziły do połączenia szkoły I i II stopnia, czego skutkiem była inauguracja Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, która nastąpiła w marcu 2011 roku.
W roku 2015 placówka przeszła termomodernizację, a na cele szkolne został przeznaczony cały budynek. Koszt tego remontu wyniósł 2,8 mln zł, z czego milion stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.