Rudzki magistrat odwiedziła dziś młodzież, która w ramach programu Erasmus+ realizuje projekt „Zmniejsz swój ekologiczny ślad”. Uczestnikiem projektu jest IV Liceum Ogólnokształcące im. Herberta C. Hoovera w Rudzie Śląska, a także szkoły z Czech, Hiszpanii, Szwecji oraz Grecji.

Projekt, który jest realizowany od zeszłego roku i potrwa do 2021 r., skupia się wokół zagadnień ekologicznych, rewitalizacji terenów poprzemysłowych, odnawialnych źródeł energii i gospodarki śmieciowej. Program Erasmus+ pozwala na przeprowadzanie wizyt studyjnych, dzięki którym młodzi ludzie mogą poznać w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie z problemami m.in. przetwarzania odpadów.

System gospodarki odpadami komunalnymi i projekty rewitalizacji przeprowadzonych w mieście przedstawił uczniom wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci, a opłaty za ich składowanie ciągle rosną. Opłata marszałkowska wzrosła o 59% z kwoty 170 złotych za tonę odpadów w 2019 do 270 złotych za tonę w roku 2020 – mówił.

Samorządy borykają się również z ciągłymi zmianami w ustawie o odpadach. Od 2013 roku, kiedy weszła w życie, wprowadzono do niej ponad trzydzieści zmian – informował. Uczniowie dowiedzieli się również o projektach rewitalizacji i rekultywacji terenów i obiektów poprzemysłowych, realizowanych w mieście, m.in. na terenie byłej koksowni Orzegów.

Podczas wizyty w terenie goście oglądali m.in. farmę fotowoltaiczną w Czarnym Lesie, zrewitalizowaną hałdę w Wirku, czyli Górę „Antonię”, a także inne tereny zielone. Wcześniej zwiedzili szczytowo-pompową elektrownię Porąbka-Żar, która jest jedyną podziemną elektrownią w Polsce. Poznawaniu miejsc związanych z ekologią towarzyszy m.in. wymiana doświadczeń w zakresie oszczędzania wody i prądu. Ważnym aspektem spotkań jest też praca uczniów w międzynarodowych zespołach. Podczas ostatnich zajęć w grupach uczniowie budowali modele kuchenek oraz robotów solarnych.