Wielu rolników chwali sobie rozwiązanie z popularnymi „bliźniakami” w ciągniku rolniczym. Ich zdaniem, zastosowanie takich kół pozwala na znacznie wydajniejszą i szybszą pracę, co w oczywisty sposób przenosi się na oszczędności. Decydując się na taki wybór, musimy pamiętać, że koła bliźniacze wymagają idealnego spasowania oraz prawidłowej eksploatacji, aby dostarczać nam oczekiwanych korzyści. O czym powinni pamiętać rolnicy decydujący się na zakup kół bliźniaczych?

Czym właściwe są koła bliźniacze?

Zgodnie z definicją, są to dwa identyczne koła umieszczone na jednej osi tuż obok siebie. W ten sposób, ich integralność pozwala uzyskać efekt jednej, znacznie większej opony. W ten sposób zmniejsza się poślizg kół, a także stopień nacisku na powierzchnię, co ogranicza niekorzystne ubijanie gleby. Takie rozwiązanie wyraźnie wpływa na większą wydajność pracy. Musimy jednak pamiętać, że tylko dobrze dobrane i spasowane koła bliźniacze zagwarantują nam taki rezultat. Nieprawidłowa eksploatacja zwiększa ryzyko uszkodzeń, a zbyt duże ciśnienie może doprowadzić, że pojawi się wybrzuszenie na oponie, którym natychmiast powinien zająć się wulkanizator.

Jak dobrać odpowiednie koła bliźniacze do ciągnika rolniczego?

Czy warto wybrać „bliźniaki” do ciągnika rolniczego?

Rolnicy korzystający z tego rozwiązania twierdzą, że w porównaniu do tradycyjnego kompletu ogumienia, ciągnik z kołami bliźniaczymi pozwala na dużo wydajniejszą pracę i obrobienie znacznie większej powierzchni rolnej w tym samym czasie. W ten sposób obserwujemy również obniżenie zużycia paliwa. Koła bliźniacze zapewniają lepszą przyczepność i ułatwiają poruszanie się po bardzo trudnym terenie z dużymi nachyleniami. Dobrze eksploatowane „bliźniaki” cieszą się większą żywotnością, w odróżnieniu do pojedynczego kompletu opon.

Wady zastosowania kół bliźniaczych

W każdej beczce miodu znajdziemy łyżkę dziegciu. Pierwszym minusem jest oczywiście dwukrotnie wyższy koszt zakupu. Ten mankament można jednak odżałować, biorąc pod uwagę, że „bliźniaki” w perspektywie wieloletniej mogą przynieść spore oszczędności. W przypadku kół bliźniaczych trudniejsza jest sama eksploatacja. Tabela ciśnień w oponach bardzo ściśle ustala optymalne napompowanie ogumienia. W przypadku „bliźniaków”, ciśnienie powinno być wyraźnie mniejsze. Istotnym mankamentem jest również większy gabaryt ciągnika rolniczego, co utrudnia, a czasami uniemożliwia prowadzenie pojazdu na drogach publicznych.

Gdzie zakupić sprawdzone koła bliźniacze?

Biorąc pod uwagę wysokie koszty zakupu, rolnicy szukają oczywiście rozwiązania, które pozwalałoby na znalezienie oszczędności. Jednak czy opłaca się wybierać tańsze felgi rolnicze używane? Jeśli mamy gwarancję ich wysokiego stanu technicznego i dobrego spasowania do maszyny, nic nie stoi naprzeciwko. W przypadku opon należy jednak zadbać o nowy komplet. Stosując używane ogumienie w kołach bliźniaczych narażamy się na duże zróżnicowane zużycia bieżnika. Przez to, koła nie zagwarantują nam oczekiwanej wydajności.

Jeśli szukasz oszczędności, nowe felgi i opony do kół bliźniaczych możesz zakupić przez Internet. Sklep online proponuje zwykle znacznie szerszy asortyment, a także atrakcyjną ofertę cenową. Możesz także liczyć na fachowe wsparcie ze strony specjalistów, którzy pomogą dobrać Ci właściwe produkty do swojego urządzenia rolniczego. Przed zakupem sprawdź parametry, takie jak: wysokość, profil, średnica opony, obsadzenie oraz nośność. Są to podstawowe kryteria, które pozwalają na wybór dobrze spasowanych kół.