Wśród różnych typów uszczelek oferowanych aktualnie przez producentów najbardziej popularne to uszczelki płaskie. Stosowane są do wielu miejsc wymagających skutecznego uszczelnienia. Co warto wiedzieć na ich temat?

O skuteczności uszczelnienia decyduje szereg różnych czynników, dlatego też dobór odpowiednich uszczelek ma tak duże znaczenie.

Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można szeroką gamę uszczelek, w tym między innymi są to uszczelki płaskie. Tego rodzaju uszczelki posiadają spłaszczony kształt i różne wymiary. Produkowane są także z wielu typów materiałów. To decyduje zatem o ich szerokim zastosowaniu w różnych branżach.

Różnego rodzaju uszczelnienia w formie uszczelek płaskich można znaleźć między innymi w asortymencie firmy Becker Uszczelnienia Polska z Łodzi. Firma prezentuje je na stronie. Jak można zauważyć, wybór tego typu komponentów jest naprawdę bardzo szeroki!

Kiedy najczęściej wykorzystuje się uszczelki tego rodzaju? Z jakich materiałów wytwarza się je najczęściej? Czy uszczelki te można wykonać na wymiar? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Uszczelki płaskie – zastosowanie

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, uszczelka płaska może posiadać naprawdę szerokie zastosowanie. Tego typu uszczelki wykorzystywane są w różnych branżach, w tym między innymi w:

  • branży energetycznej

  • branży chemicznej

  • branży petrochemicznej

  • branży transportowej – popularne uszczelki Reinz

  • branży spożywczej

  • branży papierniczej

  • branży przetwórczej

Oczywiście, płaskie uszczelki wykorzystuje się też powszechnie do mniejszych aplikacji, na przykład w domach do sprzętów AGD czy też do instalacji sanitarnych.

Zatem uszczelka płaska może sprawdzić się w wielu różnych miejscach – o tym, jakie są jej właściwości, a tym samym także zastosowanie decyduje między innymi jej materiał. Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się takie uszczelki?

Uszczelki płaskie – materiały

Na uszczelnienie płaskie można wykorzystać szeroką gamę materiałów, co przekłada się także na ich szerokie zastosowanie.

Najczęściej spotykane są uszczelki płaskie gumowe, ponieważ gumy posiadają bardzo dobre właściwości uszczelniające. Aktualnie popularne są także płaskie uszczelki wytwarzane z silikonów.

Jako uszczelnienia techniczne często wykorzystuje się uszczelki płaskie teflonowe, czyli z PTFE material ten nazywany jest powszechnie teflonem. Stosowany jest także ePTFE, czyli ekspandowany PTFE, który cechuje się komórkową strukturą, a tym samym większą sprężystością i miękkością dla lepszego dopasowania. Wykonuje się z niego między innymi uszczelki Gylon łączące e-PTFE oraz lite PTFE. Stosowane są między innymi jako uszczelki wysokotemperaturowe i do agresywnych środowisk.

Oprócz tych popularnych materiałów wykorzystuje się też inne, na przykład papiery, kartony, korek, skóry naturalne, grafit, a także rozmaite płyty uszczelkarskie o różnorodnych właściwościach.

Chętnie wybierane są też model takie jak uszczelka płaska samoprzylepna o łatwej aplikacji na różne nawierzchnie.

Uszczelki płaskie – kształty i wymiary

Uszczelki płaskie wykonuje się w różnych kształtach i wymiarach. Uszczelka gumowa płaska okrągła jest chyba najpopularniejszym typem uszczelki płaskiej.

Stosowane są też między innymi uszczelki kołnierzowe – taka uszczelka płaska do połączeń kołnierzowych posiada kształt okrągły, dopasowany do kołnierza rury. Spotykane są też uszczelki o wymiarach dopasowanych do komponentów maszyn i urządzeń.

Gdy chodzi o uszczelki płaskie wymiary są w tym przypadku naprawdę zróżnicowane – od niewielkich aż do bardzo dużych elementów.

Warto także wspomnieć o fakcie, że uszczelki te można zamówić na wymiar.

Uszczelki płaskie – najpopularniejszy typ uszczelek