• Publikujemy wizerunek: ukradł rower z bloku na 1 Maja

  Kryminalni z komisariatu policji w Wirku poszukują sprawcy kradzieży, do jakiej doszło w bloku przy 1 Maja w Rudzie Śląskiej. Młody mężczyzna ukradł z klatki schodowej rower górski marki Kelly’s. Śledczy proszą o pomoc w ustaleniu sprawcy na podstawie zdjęć z kamery monitoringu.

 • Czy wiesz, że nastąpiły zmiany w przyjmowaniu zgłoszeń z numeru alarmowego?

  Przyjmowanie zgłoszeń z numeru alarmowego 997 (Policja) realizowane jest obecnie przez operatorów z Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) na terenie całego kraju. W wyniku prowadzanych prac pilotażowych polegających na testowaniu obsługi zgłoszeń alarmowych w nowej formie na terenie całego kraju od grudnia 2018 r. numery alarmowe 997 i 112 obsługiwane są przez operatorów z CPR. Podstawę powyższego działania reguluje Ustawa z dnia 22 listopada 2013 roku o systemie powiadamiania ratunkowego.

 • Kulturalnie jesienią

  Już 5 października oficjalnie zostanie zainaugurowana Rudzka Jesień Kulturalna. Instytucje kulturalne oferują wiele atrakcyjnych wydarzeń.

  25 lat "Fauny"

  W najbliższy weekend szereg atrakcji w ramach urodzin "Fauny".

 • Policja po raz kolejny na pierwszym miejscu spośród wszystkich ocenianych instytucji

  Z ostatniej edycji cyklicznego badania CBOS wynika, że Policja po raz kolejny jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną spośród wszystkich poddanych ocenie respondentów. Aż 75 procent ankietowanych dobrze ocenia działania Policji. Jest ona oceniana wyżej m. in. od poszczególnych stacji telewizyjnych, a ponad dwukrotnie lepiej od sądów. Wysoka ocena działalności Policji jest dla nas najlepszą formą podziękowań za codzienny trud służby, poświęcenie i pracę policjantów oraz pracowników polskiej Policji - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

 • Ogólnopolski policyjny dzień odblasków

  W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 1 października 2019 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizuje działania profilaktyczne skierowane do pieszych.

 • Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - ogólnopolskie działania Policji

  Policjanci ruchu drogowego 2 października 2019 roku w całym kraju przeprowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Nowy prezes MPGM TBS

  Rada Nadzorcza MPGM TBS Sp. z o.o. z dniem 1 października powołała nowego prezesa zarządu spółki

 • Rudzki bohater w mundurze

  Sierżant Przemysław Rytych z rudzkiej drogówki to jeden z tegorocznych bohaterów w mundurze. W maju sprawnie przeprowadził ewakuację przedszkolaków z przechylonego nad skarpą autobusu. W czwartek 26 września 2019 roku minister Mariusz Kamiński podziękował jemu i 141 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend Policji w całej Polsce. Tak powinna wyglądać służba każdego policjanta, w sytuacji zagrożenia trzeba ratować ludzkie życie, które jest dobrem najważniejszym – zaznacza sierż. Rytych

 • Policyjne działania "SMOG"

  „Smog” - to działania, których celem jest zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów i emisję spalin do atmosfery. Policyjne działania ukierunkowane będą na wyeliminowanie z ruchu niesprawnych technicznie pojazdów, a w szczególności tych, które charakteryzują się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

 • Zarzuty za fałszywy alarm o bombie

  Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali 33-latkę, podejrzaną o wywołanie fałszywego alarmu w rudzkim szpitalu. Kobieta, wysyłając sms-a, powiadomiła o rzekomym ładunku wybuchowym, podłożonym na terenie placówki medycznej. Dzięki szybkiej akcji rudzkich policjantów, ewakuacja pacjentów nie była potrzebna. Zatrzymanej mieszkance Rudy Śląskiej grozi kara do 8 lat więzienia.

 • Wnuczek znów dzwonił do rudzkich seniorów

  Po długiej przerwie w naszym mieście znów rozdzwoniły się telefony seniorów, a po drugiej stronie oszuści działający starą metodą „na wnuczka”. W piątek wnuk zadzwonił do kilkunastu rudzian w wieku od 67 do 85 lat, część wyczuła, że to podstęp i nie dała się oszukać. Jednak jeden z telefonów spowodował, że 79-letnia mieszkanka mieszkanka naszego miasta przekazała kurierowi 19 tys.

 • Jesień z prezydentem w dzielnicach

  30 września rozpocznie się kolejna seria spotkań prezydent Rudy Śląskiej z mieszkańcami.

  Konwent Prezydentów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

  Nowy okres programowania UE oraz pogarszająca się sytuacja finansów samorządowych to dwa główne tematy Konwentu Prezydentów ŚZGiP.

  W Bykowinie o finansach miasta

  Spotkaniem z mieszkańcami Bykowiny prezydent Grażyna Dziedzic rozpoczęła dziś kolejny cykl zebrań w poszczególnych dzielnicach miasta.

  Ostrzeżenie przed wiatrem

  Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed silnym wiatrem na obszarze Rudy Śląskiej od 3.00 do 24.00 w dniu 30 września.

  Budując własną nieruchomość, warto zainwestować w nowoczesne ogrzewanie domu. Jednym z najczęściej rekomendowanych rozwiązań ciepłowniczych do użytku prywatnego jest centralne ogrzewanie gazowe. Stosuje je już 40% gospodarstw domowych w całej Polsce, a liczba ta ciągle rośnie. Ogrzewanie ekologiczne ma bowiem wiele trudnych do przecenienia zalet.

  Dlaczego to takie popularne?

  Co trzeci dom jednorodzinny w naszym kraju jest wyposażony w przydomowy zbiornik gazowy. Dzieje się tak dlatego, że rozwiązanie to stanowi tanią i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych instalacji grzewczych stosowanych w budynkach wolnostojących. Paliwa wykorzystywane w centralnym ogrzewaniu na gaz są łatwo dostępne w praktycznie każdym miejscu na świecie. Kosztują niewiele i są wydajne, dzięki czemu nakłady pieniężne, z jakimi wiąże się doprowadzenie ciepła do pomieszczeń mieszkalnych stają się bardzo niewielkie w porównaniu do kosztów związanych np. ze spalaniem węgla kamiennego.

  Innowacyjne systemy grzewcze na bazie propanu lub propan butanu pozwalają na uzyskanie pełnej swobody i kontroli nad wydatkami we własnym domu. Dzięki nim stajemy się również niezależni od producentów i dostawców energii, a nasze gospodarstwo jest samowystarczalne. 

  Ogrzewanie centralne gazowe wymaga jedynie niewielkiego zaangażowania ze strony użytkowników. Wkopany w ziemię zbiornik z paliwem napełniany jest zaledwie raz na kilka miesięcy, przy czym proces ten jest szybki i łatwy do przeprowadzenia. Jest również wyjątkowo opłacalny, jeżeli zdecydujemy się na zakup dużej ilości (około jednej cysterny) gazu za jednym razem. Piece stosowane w tym nowoczesnym rozwiązaniu energetycznym same dozują paliwo potrzebne do uzyskania pożądanej temperatury w pomieszczeniach. Nie wymagają też zaangażowania domowników w postaci czyszczenia czy usuwania z nich popiołu.

  Nowoczesność w parze z ekologią

  W porównaniu do węgla kamiennego, propan i propan butan mają bardzo wysoką wartość opałową. Zagwarantowana przepisami prawa czystość tego paliwa sprawia, że jest to niezwykle ekologiczne ogrzewanie domu. Produkty spalania emitowane do atmosfery są w nim stosunkowo mało obciążające dla środowiska, co przyczynia się do poprawienia jakości powietrza w naszym otoczeniu. To z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na nasze zdrowie..

  Komfort na lata

  Ogrzewanie ekologiczne domu to inwestycja, która opłaca się zarówno w bliskim, jak i odległym horyzoncie czasowym. Metodę tę stosuje się w ciepłownictwie przydomowym na coraz szerszą skalę, a doceniają ją nawet najbardziej wymagający konsumenci. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża opłacalność finansowa tego rozwiązania, jak również komfort psychiczny związany z kontrolowaniem każdego aspektu funkcjonowania naszego domu. Niepomijalne znaczenie ma także duża dostępność materiałów stosowanych w tej metodzie ciepłowniczej, co pozwala na użytkowanie jej na praktycznie dowolnym obszarze geograficznym. Miłośnicy przyrody oraz osoby świadome zmian klimatycznych zachodzących na naszej planecie, podkreślają natomiast aspekt naturalności tego rozwiązania. Ekologiczne ogrzewanie to zatem właściwy wybór dla użytkowników o różnych potrzebach i priorytetach.

  Bądź nowoczesny! Bądź eko!

  List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

  Noc Teatru

  Już jutro seria spektakli i atrakcji w MCK.

  Rudzianie wybrali zadania do budżetu obywatelskiego 2020

  Skwer przy ul. Solidarności w Halembie stanie się miejscem spotkań i rekreacji, a w Bielszowicach powstanie ścieżka aktywizacyjna

  16 października 2019 /środa/ godz. 17.00 - "Magia ziół" - wykład oraz "Zdobienie motywami roślinnymi metodą decoupage" - warsztaty

  Prowadzenie: Maria Jolanta Wolna, antropolog kultury i religii

  W ramach projektu "Roczniki".

  Wstęp wolny - Prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca pod nr tel. 32 248 62 40.