Harmonogram odbioru odpadów w 2020 r.

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w 2020 r.

Bieg Dziewięciu Górników

Już po raz siódmy odbył się "Bieg Dziewięciu Górników".

Pobiegną, by uczcić górników z „Wujka”

Uczniowie oraz nauczyciele sześciu rudzkich szkół z Rudy Śląskiej 16 grudnia wezmą udział w 7. Biegu Dziewięciu Górników.

„MALUCH+” 2020 - MODUŁ 4

Wojewoda śląski zaprasza podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego do składania ofert na dofinansowanie w ramach programu...

14 lutego 2020 /piątek/ godz. 18.00 - "Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani" - spektakl komediowy z inicjatywy Omenaa Foundation na rzecz budowy szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie

Bilety w cenie: 90 zł (parter - rzędy I-V), 80 zł (parter - rzędy IX-XIII), 70 zł (parter - rzędy XIV-XV oraz balkon) 

przycisk online

Czarno to widzę… W Polsce podzielonej bardziej niż kiedykolwiek w historii, w tym naszym zmarginalizowanym królestewku bigoterii, hipokryzji, nienawiści i hejtu, grupa nietuzinkowych osób bardzo chce być Polakami. Niekoniecznie każde z nich urodziło się na tej ziemi; niekoniecznie każde z nich przystaje do słowiańskiego wzorca; niekoniecznie każde z nich pasuje do jedynie słusznej psychoseksualnej matrycy narzucanej przez propagandę. Ale pokochali ten kraj, pragną być z niego dumni i chcą czuć się jego częścią. Oj, „Słowiańskie słowiki” – amatorska grupa pieśni i tańca, którą tworzą – będą miały przed sobą trudne życie… Bo jak tu beztrosko i radośnie wycinać ludowe hołubce, gdy na każdym kroku trzeba stawiać czoła pseudopatriotycznej agresji? I to nie tylko w drodze na próby, ale także w zaciszu tanecznej sali, którą dzielić przyszło im z zatwardziałym kibolem-nacjonalistą i ksenofobem? Odwaga i hart ducha mogą nie wystarczyć, ale być może rozwiązaniem okaże się staroświecka – choć może nie do końca standardowa – miłość.

 • Pasażer z narkotykami, a kierowca pod ich wpływem

  Policjanci z rudzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego golfem, który dziwnie się zachowywał. Po jego zbadaniu okazało się, że 28-latek jest pod wpływem narkotyków, a pasażer ma przy sobie marihuanę i amfetaminę. Za jazdę pod wpływem środków odurzających kierowcy grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 • Komunikat

  Ostrzeżenie przed złą jakością powietrza

  Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska ostrzega przed wysokim poziomem pyłu zawieszonego w powietrzu.

  Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy

  Tradycyjnie jak co roku z myślą o mieszkańcach miasta przygotowany został Rudzki Jarmark Bożonarodzeniowy.

  Nowe stawki podatku od nieruchomości w 2020 r.

  Rudzcy radni zdecydowali się na ustanowienie nowych stawek podatku od nieruchomości. W 2020 r. będą one wyższe o stopę inflacji.

  22 marca 2020 / niedziela/ godz. 16.00 - Toby z Monachium - "Czerwone róże" - recital

  Bilety w cenie: 45 zł (parter - rzędy I-V), 39 zł (parter - rzędy VI-XV) 

  przycisk online

  Toby z Monachium ponownie w trasie koncertowej! Po wielkim sukcesie poprzedniej trasy "Ukochany Śląsk", Toby wyrusza w kolejną trasę zatytułowaną "Czerwone róże". To już trzecia solowa trasa tego artysty, zatytułowana tak, jak jego największy hit - "Czerwone róże". W programie koncertów Toby'ego na 2020 rok nie zabraknie przebojowych hitów, jak i szlagierowych nowości. Najlepsza atmosfera i świetna zabawa gwarantowane! 

 • „Policyjny nos” znów nie zawiódł

  Kolejną osobę podejrzaną o posiadanie narkotyków zatrzymali mundurowi katowickiego oddziału prewencji. Policjanci ze specjalnej grupy wywiadowczej pełniący służbę w Rudzie Śląskiej zabezpieczyli duże ilości narkotyków oraz akcesoria używane przez grupy pseudokibicowskie. Sprawę przejęli już śledczy z Wydziału Kryminalnego rudzkiej komendy.

 • Ostrzeżenie przed złą jakością powietrza

  12 i 13 grudnia wystąpi ryzyko przekroczenia poziomu informowania (101-150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

  Dzisiaj szkoła – jutro praca

  Zespół Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej proponuje nowe możliwości kształcenia zawodowego.

  Ostrzeżenie przed marznącymi opadami

  Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed marznącymi opadami od godz. 22.00 w dniu 12.12 do godz. 7.30 w dniu 13.12.

  Szlachetna Paczka 2019

  Jak co roku strażnicy miejscy brali udział w akcji „Szlachetna Paczka”, która miała miejsce w...

  12 stycznia 2020 /niedziela/ godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej 

  Bilety w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane) 

  przycisk online

  W programie: utwory Ludwika Jerzego Kerna w interpretacji Anny Białoń, Niny Siwy i Jakuba Podgórskiego

  Oprawa muzyczna: Mateusz Ulczok

  Prowadzenie: Nina Siwy

  Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi Piekarnia - Cukiernia Jakubiec z Rudy Śląskiej. 

 • Uwaga Kierowcy! Ślisko na drogach!

  Zimowa aura i pogarszające się warunki na drogach mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy nie zawsze są przygotowani. Użytkownicy dróg muszą mieć świadomość, że w tym okresie na jezdni będzie bardzo ślisko. Padający śnieg, deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka mogą stwarzać duże utrudnienia na drodze. W takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych!

 • Publikujemy wizerunek: usiłował płacić za zakupy skradzionymi kartami kartą

  Kryminalni z komisariatu policji w Rudzie prowadzą sprawy włamania i kradzieży dokumentów oraz kart płatniczych. Dzień po kradzieży, nieznany mężczyzna w sklepie w Zabrzu usiłował zapłacić za zakupy używając skradzionych kart. Prowadzone czynności pozwoliły na zabezpieczenie sklepowego monitoringu wskazującego na osobę posługującą się skradzionymi kartami.

 • Policyjne działania SMOG

  Działania pod kryptonimem SMOG odbywają się cyklicznie. W czwartek 12 grudnia na terenie całego kraju policjanci po raz kolejny przeprowadzą kontrole emisji spalin pojazdów. W Rudzie Śląskiej akcja ma na celu eliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

 • Bombowy "żartowniś" odpowie za fałszywe zawiadomienie

  Rudzcy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który zawiadomił telefonicznie Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego o tym, że w budce przy postoju taksówek jest podłożona bomba. Szybka akcja mundurowych dowiodła, że to tylko żart pijanego rudzianina. Teraz odpowie on przed sądem za fałszywy alarm.