Najlepsze przestrzenie w Rudzie Śląskiej

Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu oraz zrewitalizowany rynek w Orzegowie najlepszymi przestrzeniami publicznymi w województwie!

Przetarg na N-S-kę unieważniony

Przetarg na budowę kolejnego odcinka trasy N-S został unieważniony.

Ostrzeżenie przed mgłą

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed silną mgłą od godz. 22.00 w dniu 23.10 do godz. 11.00 w dniu 24.10.

 • Ogólnopolskie działania Policji "Prędkość"

  23 października 2019 roku Policja przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Kierował pod wpływem narkotyków

  Policjanci z katowickich oddziałów prewencji pełniący służbę w Rudzie Śląskiej zauważyli kierującego golfem, który dziwnie się zachowywał. Po jego zbadaniu okazało się, że 20-latek jest pod wpływem narkotyków. Za jazdę pod wpływem środków odurzających grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 • Przez pasy wpadł z narkotykami

  Rudzcy policjanci zatrzymują kolejne osoby mające powiązania z narkobiznesem. Wczoraj po godz. 15.00 w rejonie skrzyżowania ulic Zabrzańskiej i 1 Maja mundurowi z drogówki namierzyli samochód bmw bez tablicy rejestracyjnej, którego kierowca nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Okazało się że zatrzymany do kontroli kierowca miał w samochodzie narkotyki i replikę pistoletu.

 • Pasowanie na ucznia w rzemiośle

  122 młodych odbierze pojutrze pasowanie na ucznia w rzemiośle.

  Spotkanie autorskie z Krystianem Gałuszką

  25 października o godz. 17:00 na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus odbędzie się promocja książki "Księga Raziela".

  Ostrzeżenie przed mgłą

  Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed silną mgłą na obszarze Rudy Śląskiej od godz. 0.00 do godz. 10.00 w dniu 23 października.

  26 października 2019 /sobota/ godz. 17.00 - "Fotel pełen opowieści" - koncert międzypokoleniowy

  W ramach projektu "Roczniki".

  Wstęp wolny - Prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca pod nr tel. 32 248 62 40.

 • Bezpieczny pieszy – dzisiejsza akcja drogówki

  Kierowcy, jedźcie bezpiecznie. Dzisiaj na terenie Rudy Śląskiej odbywa się policyjna akcja pod kryptonimem „Bezpieczny pieszy”. Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, zmniejszenie liczby wypadków i kolizji z ich udziałem.

 • Ruszyła akcja "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo"

  Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pod nazwą "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo". Działania prowadzone będą we współpracy ze stacjami diagnostycznymi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas akcji, w dniach 26 października oraz 16 i 23 listopada br., kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach. Z kolei dzięki aplikacji "Yanosik", jej użytkownicy z łatwością znajdą najbliższą stacja kontroli pojazdów biorąca udział w kampanii.

 • Weekendowe żniwo rudzkiej drogówki

  W Rudzie Śląskiej, podobnie jak w innych miastach, działa specjalna grupa "SPEED", zwalczająca niebezpieczne zachowania w ruchu drogowym. Nie tylko policjanci z tej grupy, ale cała rudzka drogówka walczy z piractwem drogowym na terenie naszego miasta. W ubiegły piątek i sobotę mundurowi namierzyli 4 piratów drogowych, którzy stracili prawo jazdy. Stróże prawa są bezwzględni dla kierowców, którzy poruszają się po rudzkich ulicach z nadmierną prędkością.

 • Publikujemy wizerunek w sprawie kradzieży mieszkaniowej

  Kryminalni z komisariatu policji w Rudzie poszukują sprawców kradzieży, do jakiej doszło w jednym z mieszkań przy ulicy Słowiańskiej w Rudzie Śląskiej. Młodzi mężczyźni którzy zostali zarejestrowani przez kamery monitorujące teren przed pobliskimi budynkami mogą mieć związek z tym przestępstwem. Śledczy proszą o pomoc w ustaleniu tych mężczyzn na podstawie nagrania z kamer monitoringu.

 • Rudzcy seniorzy świętowali

  Już po raz czwarty w Rudzie Śląskiej zorganizowany został Dzień Seniora.

  O sprawach Halemby

  Korki, budowa kanalizacji, szkody górnicze, dziki oraz finanse - to tematy, które poruszane były w Halembie.

  Wielu rolników chwali sobie rozwiązanie z popularnymi „bliźniakami” w ciągniku rolniczym. Ich zdaniem, zastosowanie takich kół pozwala na znacznie wydajniejszą i szybszą pracę, co w oczywisty sposób przenosi się na oszczędności. Decydując się na taki wybór, musimy pamiętać, że koła bliźniacze wymagają idealnego spasowania oraz prawidłowej eksploatacji, aby dostarczać nam oczekiwanych korzyści. O czym powinni pamiętać rolnicy decydujący się na zakup kół bliźniaczych?

  Czym właściwe są koła bliźniacze?

  Zgodnie z definicją, są to dwa identyczne koła umieszczone na jednej osi tuż obok siebie. W ten sposób, ich integralność pozwala uzyskać efekt jednej, znacznie większej opony. W ten sposób zmniejsza się poślizg kół, a także stopień nacisku na powierzchnię, co ogranicza niekorzystne ubijanie gleby. Takie rozwiązanie wyraźnie wpływa na większą wydajność pracy. Musimy jednak pamiętać, że tylko dobrze dobrane i spasowane koła bliźniacze zagwarantują nam taki rezultat. Nieprawidłowa eksploatacja zwiększa ryzyko uszkodzeń, a zbyt duże ciśnienie może doprowadzić, że pojawi się wybrzuszenie na oponie, którym natychmiast powinien zająć się wulkanizator.

  Jak dobrać odpowiednie koła bliźniacze do ciągnika rolniczego?

  Czy warto wybrać „bliźniaki” do ciągnika rolniczego?

  Rolnicy korzystający z tego rozwiązania twierdzą, że w porównaniu do tradycyjnego kompletu ogumienia, ciągnik z kołami bliźniaczymi pozwala na dużo wydajniejszą pracę i obrobienie znacznie większej powierzchni rolnej w tym samym czasie. W ten sposób obserwujemy również obniżenie zużycia paliwa. Koła bliźniacze zapewniają lepszą przyczepność i ułatwiają poruszanie się po bardzo trudnym terenie z dużymi nachyleniami. Dobrze eksploatowane „bliźniaki” cieszą się większą żywotnością, w odróżnieniu do pojedynczego kompletu opon.

  Wady zastosowania kół bliźniaczych

  W każdej beczce miodu znajdziemy łyżkę dziegciu. Pierwszym minusem jest oczywiście dwukrotnie wyższy koszt zakupu. Ten mankament można jednak odżałować, biorąc pod uwagę, że „bliźniaki” w perspektywie wieloletniej mogą przynieść spore oszczędności. W przypadku kół bliźniaczych trudniejsza jest sama eksploatacja. Tabela ciśnień w oponach bardzo ściśle ustala optymalne napompowanie ogumienia. W przypadku „bliźniaków”, ciśnienie powinno być wyraźnie mniejsze. Istotnym mankamentem jest również większy gabaryt ciągnika rolniczego, co utrudnia, a czasami uniemożliwia prowadzenie pojazdu na drogach publicznych.

  Gdzie zakupić sprawdzone koła bliźniacze?

  Biorąc pod uwagę wysokie koszty zakupu, rolnicy szukają oczywiście rozwiązania, które pozwalałoby na znalezienie oszczędności. Jednak czy opłaca się wybierać tańsze felgi rolnicze używane? Jeśli mamy gwarancję ich wysokiego stanu technicznego i dobrego spasowania do maszyny, nic nie stoi naprzeciwko. W przypadku opon należy jednak zadbać o nowy komplet. Stosując używane ogumienie w kołach bliźniaczych narażamy się na duże zróżnicowane zużycia bieżnika. Przez to, koła nie zagwarantują nam oczekiwanej wydajności.

  Jeśli szukasz oszczędności, nowe felgi i opony do kół bliźniaczych możesz zakupić przez Internet. Sklep online proponuje zwykle znacznie szerszy asortyment, a także atrakcyjną ofertę cenową. Możesz także liczyć na fachowe wsparcie ze strony specjalistów, którzy pomogą dobrać Ci właściwe produkty do swojego urządzenia rolniczego. Przed zakupem sprawdź parametry, takie jak: wysokość, profil, średnica opony, obsadzenie oraz nośność. Są to podstawowe kryteria, które pozwalają na wybór dobrze spasowanych kół.

  20 października 2019 /niedziela/ godz. 17.00 - "Roczniki" - koncert - pokaz uczestników warsztatów

  Wstęp wolny - Prosimy o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca pod nr tel. 32 248 62 40.

 • Kierowco zwróć uwagę na rowerzystę - „Rowerem bezpiecznie do celu”

  Dziś w Rudzie Śląskiej policjanci prowadzą akcję „Rowerem bezpiecznie do celu”. Rower to popularny środek komunikacji, a w naszym mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Rolą Policji jest podjęcie skutecznych przedsięwzięć zmierzających do zmniejszenia liczby ofiar, między innymi również tej grupy użytkowników dróg.

 • Aby twoja działka była bezpieczna

  Po wielu słonecznych dniach sprzyjających wypoczynkowi na działce jesień zaczyna pokazywać swoje mgliste i chłodne oblicze. To czas kiedy wielu działkowców żegna się ze swoimi ogródkami aż do wiosny. Pamiętajmy jednak, że jesienny okres opuszczania działek przez ich właścicieli to wielokrotnie sygnał dla przestępców do wzmożenia aktywności.